OU > O univerzitě > Struktura univerzity > Zázemí univerzity > Univerzitní knihkupectví > E-shop Univerzitního knihkupectví

UZAVŘENÍ PRODEJNY 22. prosince 2017-10. ledna 2018
Z důvodu dovolené a inventury bude Univerzitní knihkupectví v době od 22. prosince 2017 - 10. ledna 2017 UZAVŘENO. Veškeré objednávky přijaté od 21. prosince 2017 budou vyřízeny až po tomto datu. Poslední odeslání dobírkových či uhrazených objednávek před tímto datem, proběhne 21. prosince 2017.

Atlasy a průvodce | Cizí jazyky a cizojazyčná literatura | Časopisy a sborníky | Český jazyk a literatura | Dětská literatura | Ekonomie, management, právo a počítačová literatura | Filozofie, náboženství, politologie | Historie | Hry a volný čas | Hudební a dramatická výchova | Jazykověda a literární věda | Lékařská literatura a ošetřovatelství | Matematika a přírodní vědy | Ostatní | Pedagogika | Předškolní pedagogika | Psychologie | Sociologie a sociální práce | Speciální pedagogika | Sport, zdraví a výživa | Umění, architektura, tvořivost |

Obrazy z cest do země Sovětů

Tento titul je SKLADEM připraven k odeslání.

Název:Obrazy z cest do země Sovětů
Autor:Davidová Glogarová, David
Nakladatel:Filozofická fakulta OU
Rok vydání:2017
Vazba:vázaná
ISBN:978-80-7464-934-9
Anotace:Kniha Obrazy z cest do země Sovětů přináší analýzu českých cestopisů do Sovětského svazu z let 1917–1968 a odkrývá v nich dobové představy československé společnosti o sovětském Rusku a jejich proměny v závislosti na politickém a kulturním vývoji ve 20. století. Kritická četba cestopisů prizmatem literárně-historických i lingvistických přístupů potvrdila základní hypotézu, že se jedná o výraznou skupinu textů, jež na kulturně-politické změny vždy citlivě reagovala a reflektovala je. Současně cestopisy také vytvářely ideologický obraz Ruska, ať už prosovětský, nebo méně často antisovětský.
Cestopisná literatura sledovaného období je reprezentována rozsáhlým souborem celkem 72 analyzovaných textů, jenž zahrnuje jak strohé cestovní relace a popisy, tak texty reportážního charakteru či stylizované literární výpovědi. Kritériem pro zařazení do korpusu nebyla žánrová čistota textu, která je v případě cestopisů ostatně spíše chimérou, ale prostý fakt, že se jednalo o písemný, knižně vydaný záznam autorových zkušeností a zážitků z cesty do sovětského Ruska, později Sovětského svazu, v letech 1917–1968. Zaměřili jsme se především na výrazný rys analyzovaných textů, a to jejich agitační, či dokonce propagandistickou funkci, nejsilnější v prostředí levicových autorů. Po roce 1948 se cestopisy do Sovětského svazu staly jedním z prostředků státem řízené propagandy.
Abstract:

The monograph Obrazy z cest do země sovětů [Images from Journeys to the Land of the Soviets] presents an analysis of Czech travelogues describing journeys to Soviet Russia (and later the Soviet Union) between 1917 and 1968. The analysis reveals how Czechoslovak society’s perception and image of Soviet Russia changed during the course of the 20th century as a consequence of political and cultural developments. Critical readings of the travelogues, informed by both literary-historical and linguistic approaches, confirmed the central hypothesis of the study – that travelogues such as these represent a distinctive group of texts which have always responded to and reflected cultural and political changes. At the same time, the travelogues also helped to create an ideological image of Russia – whether pro-Soviet or (less frequently) anti-Soviet. Travelogues during the period under investigation are represented by a large collection of texts (72 in total), ranging from simple descriptive accounts of journeys to examples of reportage and stylized literary texts. We predominantly focused on the most prominent feature of the analyzed texts – their function as tools for political activism or even propaganda, most strongly manifested in texts by left-wing authors. After the communists’ seizure of power in 1948, travelogues describing journeys to the Soviet Union became a means of state-controlled propaganda.
Záznam vložen:26. 10. 2017
Poslední aktualizace:24. 11. 2017