Úvodní stránka e-shopu   |   Publikace vydané na OU   |   Ostatní vydavatelé   |   Univerzitní předměty

Architektura a umění | Atlasy a průvodce | Audioknihy, CD | Beletrie, cestopisy, biografie | Cizí jazyky a cizojazyčná literatura | Časopisy a sborníky | Český jazyk a literatura | Dětská literatura | Dětská populárně-naučná literatura | Ekonomie, management, právo | Fauna, flóra, ekologie | Filozofie, náboženství, politologie | Historie a fakta | Hry a volný čas | Hudební a dramatická výchova | Jazykověda a literární věda | Lékařská literatura a ošetřovatelství | PC literatura, média a komunikace | Pedagogika | Populárně-naučná literatura | Předškolní pedagogika | Přírodní vědy | Psychologie | Regionální literatura | Rozvoj osobnosti, rodina, výchova a vztahy | Sociologie a sociální práce | Speciální pedagogika | Sport, zdraví a výživa | Tvořivost, hobby, řemesla | Věda a technická literatura |

Concept and Image. Intersections of Philosophy and Art

Název:Concept and Image. Intersections of Philosophy and Art
Autor:Kalnická Zdeňka
Nakladatel:Filozofická fakulta OU
Rok vydání:2013
Číslo spisu:282
Vazba:vázaná
Původní cena:180,- Kč
ISBN:978-80-7464-297-5
Anotace:Autorka se věnuje zkoumání vztahu mezi pojmem a obrazem, který analyzuje prostřednictvím interpretací imaginární složky filozofie a pojmové složky umění. Interpretuje metafory v pragmatizmu (J. Dewey, W. James a K. Čapek) a feminizmu (J. Kristeva, L. Irigaray, E. Buker), a postavy Narcise a Minotaura z oblasti výtvarného umění. Zabývá se tvorbou K. Čapka, který v sobě spojuje filozofa a umělce. V první části pojednává o místě, funkci a podobách metafor (či mentálních obrazů) ve filozofii. Vychází zde z názorů Z. Neubauera, který vidí ve filozofickém pojmu jednotu racionálního a imaginárního. Druhá část knihy se věnuje vztahu pojmu a obrazu v podobě, v jaké se projevuje v umění. Poukazuje na dvě mytologické postavy: Narcise a Minotaura jako na modely pojmového vymezení podstaty umění (Narcis – umění jako odraz a Minotaurus – umění jako výraz nevědomí). Při interpretacích uměleckých děl (S. Dalí a L. Carrington) využívá hermeneutický přístup s důrazem na genderový aspekt.

Annotation:

The author explores the relationship between concept and image by means of an interpretation of imaginative aspect of philosophy and conceptual aspect of art.She interprets metaphors in pragmatism (J. Dewey, W. James, K. Čapek) and feminism (J. Kristeva, L. Irigaray, E. Buker), and figures of Narcissus and Minotaur in the area of visual arts.A special attention is given to K. Čapek, representing both –a philosopher andan artist. In the first part of the book, Z.Kalnická deals with the place, function and different forms of metaphors (mental images) in philosophy. In this part, she takes the view of Z.Neubauer, stating that concept represents unity ofthe rational and theimaginary, as a starting point for her analyses. In the second part of the book, she focuses on the relationship between concept and image as it appears in the arts. She concentrates on two mythological figures: Narcissus and Minotaur, understanding themas models of conceptual articulation of the essence of art (Narcissus – art as a reflection and Minotaur – art as an expression of unconsciousness). In the course of the interpretation of the artworks (S. Dalí and L. Carrington), she uses hermeneutical approach emphasizing the gender aspects.
Záznam vložen:08. 04. 2014
Poslední aktualizace:08. 12. 2021