Architektura a umění | Atlasy a průvodce | Audioknihy, CD | Beletrie, cestopisy, biografie | Cizí jazyky a cizojazyčná literatura | Časopisy a sborníky | Český jazyk a literatura | Dětská literatura | Dětská populárně-naučná literatura | Ekonomie, management, právo | Filozofie, náboženství, politologie | Historie a fakta | Hry a volný čas | Hudební a dramatická výchova | Jazykověda a literární věda | Lékařská literatura a ošetřovatelství | Matematika a přírodní vědy | Ostatní | Pedagogika | Populárně-naučná literatura | Předškolní pedagogika | Psychologie | Rozvoj osobnosti, rodina, výchova a vztahy | Sociologie a sociální práce | Speciální pedagogika | Sport, zdraví a výživa | Věda a technická literatura |

Název:Creating an Interdisciplinary Paradigm using the example of Modernizat. in a Reg
Autor:Kolektiv
Nakladatel:Filozofická fakulta OU
Rok vydání:2015
ISBN:978-80-7464-751-2
Anotace:Publikace představuje výsledky výzkumu věnovaného problematice procesu modernizace na území Rakouského Slezska. Úvodní studie se věnují konceptu regionu v širší perspektivě současné diskuze o historické kontinuitě a diskontinuitě. Přibližují také vztah centra a periferie a poukazují na to, že region je třeba analyzovat nejen z hlediska kulturní a sociální historie, ale lze jej chápat také jako prostor rozmanitých ekonomických aktivit. Těmto oblastem se věnují další studie v publikaci. Sledována je tak oblast dopravní, ekonomická, historickodemografická i sociální. Publikace tak ukazuje, že proces modernizace v Rakouském Slezsku významně a nevratně změnil celospolečenské vztahy a že je potřeba tento proces studovat jako regionální, interdisciplinární a mnohostranný fenomén.

Abstract:
This publication presents the result of research of the phenomenon modernization in the region of Austrian Silesia. The opening papers explore the concept of the region in a broad perspective, situating in within contemporary discussion of historical continuity and discontinuity. Within this Framework, authors set out to analyze relation between centre and periphery. The rgion can be viewed not only through the perspective of cultural and social history, but also as a place of close interconnections in the economic sphere. The subsequent chapters focus on issues related to this. Following group of papers are focused on various individual aspects of the modernization process in Austrian Silesia (economy, transport, social conncetions, historical demography, etc.). The publication shows modernization proces as wide-ranging transformation which affected the whole of society.
Záznam vložen:02. 09. 2015
Poslední aktualizace:28. 11. 2020
Fotografie: Creating an Interdisciplinary Paradigm using the example of Modernizat. in a Reg