Enviromentální činnosti v předškolním vzdělávání

Název:Enviromentální činnosti v předškolním vzdělávání
Autor:Jančaříková
Nakladatel:Raabe
Rok vydání:2010
ISBN:978-8086307-95-4
Anotace:Kniha Environmentální činnosti v předškolním vzdělávání je určena především pedagogům předškolního věku. Inspiraci v ní ale najdou nepochybně i rodiče, prarodiče nebo učitelé prvního stupně ZŠ či další pedagogičtí pracovníci. Kniha je rozdělena do tří částí, čtvrtou je seznam literatury a zdrojů.

V teoretické části je představena inovativní koncepce environmentální výchovy, včetně modelově očekávaných výstupů. Stručně a srozumitelně jsou na začátku textu vysvětleny důvody začlenění environmentální výchovy a výchovy k udržitelnému rozvoji do rámcových vzdělávacích programů. Je zmíněna historie české školy environmentální výchovy. Důraz je kladen na to, aby si čtenář uvědomil význam prostředí, ve kterém se činnosti dětí odehrávají, především školní zahrady.

V metodické části jsou vytyčeny obecně platné metodické poznámky a důrazy, zmíněna jsou zde i doporučení pro tvorbu nebo úpravu ŠVP a rizika, která hrozí při realizaci environmentální výchovy v mateřských školách. Autorka se věnuje hodnocení kvality a účinnosti a nabízí autoevaluační dotazník hodnocení kvality EVVO v MŠ.

Praktická část nabízí řadu námětů na drobné aktivity, projekty, vycházky do přírody, naučné stezky a tematické integrované bloky. Učitelé zde naleznou rozličné nápady a náměty (pokusy, hry, příběhy, nápady k vyrábění aj.) pro vlastní pedagogickou činnost.
Záznam vložen:25. 01. 2016
Poslední aktualizace:17. 02. 2019
Fotografie: Enviromentální činnosti v předškolním vzdělávání