OU > O univerzitě > Struktura univerzity > Zázemí univerzity > Univerzitní knihkupectví > E-shop Univerzitního knihkupectví

Atlasy a průvodce | Cizí jazyky a cizojazyčná literatura | Časopisy a sborníky | Český jazyk a literatura | Dětská literatura | Ekonomie, management, právo a počítačová literatura | Filozofie, náboženství, politologie | Historie | Hry a volný čas | Hudební a dramatická výchova | Jazykověda a literární věda | Lékařská literatura a ošetřovatelství | Matematika a přírodní vědy | Ostatní | Pedagogika | Předškolní pedagogika | Psychologie | Sociologie a sociální práce | Speciální pedagogika | Sport, zdraví a výživa | Umění, architektura, tvořivost |

Fachliches in der Presse

Název:Fachliches in der Presse
Autor:Vaňková a kolektiv
Nakladatel:Filozofická fakulta OU
Rok vydání:2017
ISBN:978-80-7464-959-2
Anotace:V současné době, kdy jsme zahlcováni stále novými odbornými informacemi, hraje důležitou roli způsob prezentace odborných obsahů a jejich srozumitelnost. Kniha nabízí pohled na práci s odbornými informacemi v různých typech německých periodik: od časopisů pro ženy, pro děti a mládež přes specializované časopisy až po denní tisk. Pozornost je zaměřena na využití neverbální složky, způsoby objasňování odborných výrazů a jejich tvoření, funkci metafor i na aspekt metalexikografický: Srovnání zastoupení a výkladu odborných výrazů ve  slovnících potvrzuje výchozí tezi o rozhodující roli kontextu při posuzování odborné slovní zásoby.

Annotation:

In der Gegenwart, wo wir mit immer neuen Fachinformationen überflutet weren, spielt die Präsentation von Fachinhalten und deren Verständlichkeit eine wichtige Rolle. Das Buch bietet einen vielfältigen Blick auf die Arbeit mit Fachinformationen in verschiedenen Typen deutscher Periodika: Frauenzeitschriften, Kinder- und Jugendzeitschriften, in spezialisierten Fachzeitschriften sowie in der Tagespresse. Die Aufmerksamkeit wird auf die Verwendung von nonverbalen Mitteln, Art und Weise der Erläuterung von Fachwörtern und deren Wortbildung, Funktion von Metaphern sowie den metalexikographischen Aspekt gelenkt. Der Vergleich des Vorkommens , der Auslegung und Markierung von Fachwörtern in verschiedenen Wörterbüchern bestätigt die Ausgangsthese von der entscheidenden Rolle des Kontextes bei der Beurteilung des Fachwortschatzes.
Záznam vložen:13. 12. 2017
Poslední aktualizace:17. 07. 2018