Úvodní stránka e-shopu   |   Publikace vydané na OU   |   Ostatní vydavatelé   |   Univerzitní předměty

Architektura a umění | Atlasy a průvodce | Audioknihy, CD | Beletrie, cestopisy, biografie | Cizí jazyky a cizojazyčná literatura | Časopisy a sborníky | Český jazyk a literatura | Dětská literatura | Dětská populárně-naučná literatura | Ekonomie, management, právo | Fauna, flóra, ekologie | Filozofie, náboženství, politologie | Historie a fakta | Hry a volný čas | Hudební a dramatická výchova | Jazykověda a literární věda | Lékařská literatura a ošetřovatelství | PC literatura, média a komunikace | Pedagogika | Populárně-naučná literatura | Předškolní pedagogika | Přírodní vědy | Psychologie | Regionální literatura | Rozvoj osobnosti, rodina, výchova a vztahy | Sociologie a sociální práce | Speciální pedagogika | Sport, zdraví a výživa | Tvořivost, hobby, řemesla | Věda a technická literatura |

Grammatische Mittel der Informationskondensierung in Wirtschaftstexten

Název:Grammatische Mittel der Informationskondensierung in Wirtschaftstexten
Autor:Mostýn Martin
Nakladatel:Filozofická fakulta OU
Rok vydání:2011
Číslo spisu:239
Původní cena:146,- Kč
ISBN:978-80-7368-954-4
Anotace:Práce pojednává o užití gramatických prostředků jazykové kondenzace informace v ekonomických textech na třech úrovních abstrakce: v odborných pojednáních (nejvyšší stupeň), v návodech na obsluhu různých přístrojů a průmyslových aplikací (střední stupeň) a v populárně-naučných textech (nejnižší stupeň). Výzkum obohacuje dosavadní znalosti z oblasti heterogenního jazyka ekonomie o nové poznatky. Pozornost je věnována zejména syntakticko-sémantickým charakteristikám jednotlivých kondenzovaných syntagmat a také pragmaticko-funkčním faktorům, které ovlivňují jejich užití v textu. Kromě syntaktických prostředků kondenzace informace, kterým je věnována hlavní pozornost, jsou zmíněny také další jazykové prostředky jako slovotvorba a kondenzace na úrovni textu pomocí lexikálních prostředků. Součástí práce je rovněž verifikace některých konceptů měření srozumitelnosti textu a nastínění relace mezi intenzitou kondenzace informace v textu a jeho porozuměním.

Abstrakt:

Den Untersuchungsgegenstand der vorliegenden Arbeit stellen Texte dar, die sich einem sehr heterogenen Sprachbereich zuordnen lassen – der Fachsprache der Wirtschaft. Die analysierten Texte lassen sich hinsichtlich der vertikalen Gliederung dieses Sprachbereichs drei Abstraktionsebenen zuordnen: der Theoriesprache (höchste Abstraktionsstufe), der Handlungssprache (mittlere bis hohe Abstraktionsstufe) und der Vermittlungssprache (niedrige Abstraktionsstufe). Es wird der Frage nachgegangen, wie im Sprachbereich der Wirtschaft mit der Sprache „gewirtschaftet“ wird, d. h. inwiefern in diesen Texten das Prinzip der Sprachökonomie zur Geltung kommt. Die Texte werden unter dem Aspekt der grammatischen Mittel der Informationskondensierung analysiert. Es wird untersucht, welche textuellen und pragmatisch-funktionellen Faktoren einen Einfluss auf den Gebrauch von kondensierten Strukturen ausüben.
Typ:spis
Záznam vložen:17. 10. 2011
Poslední aktualizace:08. 12. 2021
Fotografie: Grammatische Mittel der Informationskondensierung in Wirtschaftstexten