Architektura a umění | Atlasy a průvodce | Audioknihy, CD | Beletrie, cestopisy, biografie | Cizí jazyky a cizojazyčná literatura | Časopisy a sborníky | Český jazyk a literatura | Dětská literatura | Dětská populárně-naučná literatura | Ekonomie, management, právo | Filozofie, náboženství, politologie | Historie a fakta | Hry a volný čas | Hudební a dramatická výchova | Jazykověda a literární věda | Lékařská literatura a ošetřovatelství | Matematika a přírodní vědy | PC literatura, média a komunikace | Pedagogika | Populárně-naučná literatura | Předškolní pedagogika | Psychologie | Regionální literatura | Rozvoj osobnosti, rodina, výchova a vztahy | Sociologie a sociální práce | Speciální pedagogika | Sport, zdraví a výživa | Tvořivost, hobby, řemesla | Věda a technická literatura |

Hudební umělci mezi Ostravou a Vídní 2

Název:Hudební umělci mezi Ostravou a Vídní 2
Podtitul:Český Caruso Richard Kubla
Autor:Velek Viktor
Nakladatel:Fakulta umění OU
Rok vydání:2021
ISBN:978-80-7422-734-9
Anotace:Další publikace muzikologa Viktora Velka opět povrzuje jeho zájem o dějiny opery a hudební kulturu Čechů žijících ve Vídni v 19. a 20. století. Biografie slavného operního pěvce Richarda Kubly (1890-1964) završuje ediční plán trilogie s názvem Hudební umělci mezi Ostravou a Vídní / Tonkünstler zwischen Ostrau und Wien.

Kniha rekonstruuje život a dílo v plné a podrobné šíři, tj. nechybí přehledy rolí, nahrávek, rozhlasových vystoupení apod. Na chronologické řazení v závěru navazují tematická intermezza typu Kubla a film, Kubla a ženy, Kubla skladatelem?, Kubla a automobil apod.

Kublova cesta vedla z rodné Ostravy přes nedokončená studia práv do Vídně na akademii. Ve Vídni se rychle uplatnil ve Volksoper, po roce 1918 působil v Praze v Novém německém divadle a pak i řadu sezón v Národním divadle, hostoval na řadě českých a slovenských scén, též na zahraničních scénách (mj. reprezentoval Národní divadlo v představení Prodané nevěsty v Chicagu), celkem vystoupil na čtyřech kontinentech.

Autor knihy velmi rád a často posiluje autenticitu textu tím, že ustupuje do pozadí a prostřednictvím citátů nechává hovořit prameny. 650 stran knihy je opět pojato paralelním českým a německým textem, čímž se autorovi otevírá německý knižní trh.

Publikace zaujme i bohatým a raritním obrazovým materiálem a nápaditým grafickým řešením grafičky Elišky Ostruškové. Při pozorném čtení pak čtenář ocení faktografický smysl pro detail a čtivý styl autora.

Vydání knihy o "českém Carusovi" mj. finančně podpořila Nadace Český hudební fond, o.p.s. Dny české státnosti a samozřejmě autorova domovská Fakulta umění Ostravské univerzity, z jednotlivců rodina Herlova a senátorka Hana Žáková, významně pomohl při vzniku publikace i SMI Regensburg (Bezirk Oberpfalz) a řada dalších.
Záznam vložen:21. 04. 2021
Poslední aktualizace:16. 05. 2021
Fotografie: Hudební umělci mezi Ostravou a Vídní 2 Hudební umělci mezi Ostravou a Vídní 2 Hudební umělci mezi Ostravou a Vídní 2 Hudební umělci mezi Ostravou a Vídní 2 Hudební umělci mezi Ostravou a Vídní 2