Úvodní stránka e-shopu   |   Publikace vydané na OU   |   Ostatní vydavatelé   |   Univerzitní předměty

Architektura a umění | Atlasy a průvodce | Audioknihy, CD | Beletrie, cestopisy, biografie | Cizí jazyky a cizojazyčná literatura | Časopisy a sborníky | Český jazyk a literatura | Dětská literatura | Dětská populárně-naučná literatura | Ekonomie, management, právo | Fauna, flóra, ekologie | Filozofie, náboženství, politologie | Historie a fakta | Hry a volný čas | Hudební a dramatická výchova | Jazykověda a literární věda | Lékařská literatura a ošetřovatelství | PC literatura, média a komunikace | Pedagogika | Populárně-naučná literatura | Předškolní pedagogika | Přírodní vědy | Psychologie | Regionální literatura | Rozvoj osobnosti, rodina, výchova a vztahy | Sociologie a sociální práce | Speciální pedagogika | Sport, zdraví a výživa | Tvořivost, hobby, řemesla | Věda a technická literatura |

Jazyk příhraničního mikrosvěta (běžná mluva Těšíňanů v ČR)

Název:Jazyk příhraničního mikrosvěta (běžná mluva Těšíňanů v ČR)
Autor:Bogoczová Irena, Bortliczek Malgorzata
Nakladatel:Filozofická fakulta OU
Rok vydání:2017
Vydání:2. doplněné
ISBN:978-80-7464-900-4
Anotace:Publikace obsahuje analýzu jazykové a komunikační situace v česko-polském pohraničí (jde o region těšínského Slezska v České republice) a transkripci autentické a aktuální mluvy zdejších obyvatel, přesněji dětí a mládeže polských menšinových škol. Práce je napsána dvojjazyčně a přihlíží ke specifikům vnímání problému z české i polské perspektivy.

Abstract:
The analysis of language and communication situation in the Czech-Polish border (the region of Těšín Silesia in the Czech Republic) and the presentation of authentic speech transcription.

Podsumowanie:
Publikacja zawiera analizę sytuacji językowo-komunikacyjnej na pograniczu czesko-polskim (chodzi o region Śląska Cieszyńskiego po czeskiej stronie granicy państwowej, zwany Zaolziem) oraz transkrypcję autentycznych i aktualnych wypowiedzeń tutejszych mieszkańców, dokładniej dzieci i młodzieży szkolnej z miejscowych szkół z polskim językiem nauczania. Praca została napisana w języku czeskim i polskim i uwzględnia specyfikę oceny danego problemu dokonywanej zarówno z perspektywy czeskiej, jak i polskiej.
Záznam vložen:11. 03. 2015
Poslední aktualizace:08. 12. 2021
Fotografie: Jazyk příhraničního mikrosvěta (běžná mluva Těšíňanů v ČR) Jazyk příhraničního mikrosvěta (běžná mluva Těšíňanů v ČR) Jazyk příhraničního mikrosvěta (běžná mluva Těšíňanů v ČR) Jazyk příhraničního mikrosvěta (běžná mluva Těšíňanů v ČR)