Architektura a umění | Atlasy a průvodce | Audioknihy, CD | Beletrie, cestopisy, biografie | Cizí jazyky a cizojazyčná literatura | Časopisy a sborníky | Český jazyk a literatura | Dětská literatura | Dětská populárně-naučná literatura | Ekonomie, management, právo | Filozofie, náboženství, politologie | Historie a fakta | Hry a volný čas | Hudební a dramatická výchova | Jazykověda a literární věda | Lékařská literatura a ošetřovatelství | Matematika a přírodní vědy | Ostatní | Pedagogika | Populárně-naučná literatura | Předškolní pedagogika | Psychologie | Rozvoj osobnosti, rodina, výchova a vztahy | Sociologie a sociální práce | Speciální pedagogika | Sport, zdraví a výživa | Věda a technická literatura |

Kariéra ve víru válek s Osmanskou říší

Název:Kariéra ve víru válek s Osmanskou říší
Autor:Saheb Jan
Nakladatel:Filozofická fakulta OU
Rok vydání:2017
ISBN:978-80-7464-989-9
Anotace:Publikace je věnována biografii nobilitovaného rytíře Jana Němčického z Němčic (1555–1614). Jedním z cílů publikace je přispět k poznání kariérních strategií sociální vrstvy reprezentované Janem Němčickým z Němčic, a to v prostředí předbělohorské společnosti českých zemí. Na konkrétním příkladu se v plné míře prokázala nosnost zahraniční i českou historiografií formulované teze o principiálním významu klientelských vazeb při rozvoji osobních kariér většiny příslušníků nižší šlechty, potažmo měšťanstva. Kontextualizací životního příběhu Jana Němčického z Němčic a jeho interpretací na pozadí procesů podmiňujících proměnu společenského a náboženského ovzduší předbělohorské společnosti jsme se pokusili poodhalit rovněž dílčí problémy životního stylu nižší šlechty. Jako zásadní téma přitom vyvstává úloha takřka permanentního válečného konfliktu s Turky během druhé poloviny 16. století a osobní účast na něm jakožto univerzální médium společenského vzestupu jednotlivce. Na příkladu Jana Němčického z Němčic reprezentujícího sociální kategorii nobilitovaného měšťanstva, respektive drobné nižší šlechty, jsme v souvislosti s účastí na konfliktu s Osmanskou říší dospěli k jednoznačnému závěru. Navzdory dobové propagandě v duchu ideálu spravedlivého boje proti muslimům totiž nutno motivaci příslušníků této sociální kategorie k cestě na bojiště v Uhrách spatřovat výhradně v ekonomických a společenských aspektech. Tento ryze pragmatický přístup k účasti ve válce zcela zjevně převýšil motivace prosazované dobovou propagandou, s nimiž se mohla snáze ztotožnit spíše vyšší šlechta, případně příslušníci starožitných rytířských rodin.
Záznam vložen:06. 03. 2018
Poslední aktualizace:28. 11. 2020