Kognitivní činnosti v předškolním vzdělávání

Název:Kognitivní činnosti v předškolním vzdělávání
Autor:Nádvorníková
Nakladatel:Raabe
Rok vydání:2011
ISBN:978-80-86307-87-9
Anotace:Publikace je metodickou příručkou, která se zabývá významem, cíli, metodami a zejména vhodnými hrami a činnostmi pro rozvíjení poznávacích (kognitivních) procesů a řeči u dětí předškolního věku.

Vychází ze současného integrovaného pojetí práce s dětmi předškolního věku v kontextu RVP PV. Pojednává o jednotlivých psychických procesech předškolních dětí, tedy o rozvoji smyslů, pozornosti, paměti, fantazie, myšlení a řeči. Vedle nezbytných informací, proč je důležité danou oblast rozvíjet, co dítěti přináší pro jeho další vývoj a jak se vztahuje k RVP PV, a stručné charakteristiky vývojové etapy dětství publikace nabízí příklady metodických řad pro rozvíjení jednotlivých kognitivních procesů dětí (tj. návrhy možných formulací výsledků vzdělávání), náměty na hry a činnosti a metodická doporučení, která některé hry blíže doplňují, upozorňují na možná rizika atd.

Publikace je určena zejména pro učitelky mateřských škol, kterým může být inspirací při tvorbě vlastních školních či třídních vzdělávacích programů (zejména při formulování dílčích vzdělávacích cílů) i při vlastní práci s dětmi. Využijí ji jistě studenti středních, vyšších odborných i vysokých škol, kteří se připravují na práci s dětmi předškolního věku. Vhodná je i pro tvorbu a realizaci specifických programů pro děti s odkladem povinné školní docházky nebo dětí ze sociálně méně podnětného prostředí.
Záznam vložen:25. 01. 2016
Poslední aktualizace:17. 02. 2019
Fotografie: Kognitivní činnosti v předškolním vzdělávání