Architektura a umění | Atlasy a průvodce | Audioknihy, CD | Beletrie, cestopisy, biografie | Cizí jazyky a cizojazyčná literatura | Časopisy a sborníky | Český jazyk a literatura | Dětská literatura | Dětská populárně-naučná literatura | Ekonomie, management, právo | Filozofie, náboženství, politologie | Historie a fakta | Hry a volný čas | Hudební a dramatická výchova | Jazykověda a literární věda | Lékařská literatura a ošetřovatelství | Matematika a přírodní vědy | Ostatní | Pedagogika | Populárně-naučná literatura | Předškolní pedagogika | Psychologie | Rozvoj osobnosti, rodina, výchova a vztahy | Sociologie a sociální práce | Speciální pedagogika | Sport, zdraví a výživa | Věda a technická literatura |

Koleje a město. Problematika městské kolejové dopravy

Název:Koleje a město. Problematika městské kolejové dopravy
Autor:Závodná Michaela
Nakladatel:Filozofická fakulta OU
Rok vydání:2016
ISBN:978-80-7464-856-4
Anotace:Předkládaná práce se zabývá problematikou budování městské dopravy v typologicky různorodých moravských a slezských městech (Brno, Ostravsko, Olomouc, Opava, Těšín) v letech 1850–1918. Cílem práce je ukázat městskou dopravu jako významnou součást modernizačního procesu tehdejší společnosti. Analyzována je jak vnitropodniková struktura a ekonomika jednotlivých dopravních firem, tak také jejich vztah k příslušným obecním samosprávám, k legislativě habsburské monarchie a proměny tohoto vztahu v průběhu sledovaného období.

The present work deals with the issue o building urban transport in typologically diverse Moravian and Silesian cities (Brno, Ostrava, Olomouc, Opava, Těšín) in the years 1850–1918. The aim of the work is to present public transport as an important part of the modernization process of society in those days. The internal structure and financial situation of the individual transport companies have been analyzed, as well as thein relationship to their respective municipal governments, to the laws of the Habsburg monarchy, and the transportation of these relationship during the researched period.
Záznam vložen:10. 11. 2016
Poslední aktualizace:28. 11. 2020