Kooperativní učení, kooperativní škola

Nakladatel:Portál
Rok vydání:2016
ISBN:978-80-262-0983-6
Anotace:Soudobý velký zájem o kooperativní formy práce ve škole znamená vlastně snahu o využití podmínek, za nichž se děti nejlépe učí v přirozených situacích. Pokud je dětem umožněno pracovat kooperativně, projeví se to ve vyšší úrovni učení, myšlení i řeči, ve vyšší míře samostatnosti a nezávislosti na vzorech, ve vyšším sebevědomí i sebedůvěře.
Další podstatným efektem kooperativního učení je posilování dobrého vztahu mezi učitelem a žáky. Všem učitelům a studentům pedagogiky nabízí H. Kasíková konkrétní náměty pro činnosti, hry a cvičení vedoucí k větší spoluprácí ve třídě. Jsou řazeny od jednodušších, převážně pohybových aktivit ke složitějším, komplexnějším formám kooperativního učení a zahrnují také prostředky pro hodnocení.
Úvodní část knihy shrnuje teoretická východiska i praktické zkušenosti se způsoby i úskalími zavádění tohoto způsobu učení do škol. Jako doplněk jsou uvedeny i záznamy vyučovacích hodin, v nichž je skupinová práce těžištěm výuky.
Záznam vložen:09. 01. 2012
Poslední aktualizace:18. 09. 2020