Úvodní stránka e-shopu   |   Publikace vydané na OU   |   Ostatní vydavatelé   |   Univerzitní předměty

Architektura a umění | Atlasy a průvodce | Audioknihy, CD | Beletrie, cestopisy, biografie | Cizí jazyky a cizojazyčná literatura | Časopisy a sborníky | Český jazyk a literatura | Dětská literatura | Dětská populárně-naučná literatura | Ekonomie, management, právo | Fauna, flóra, ekologie | Filozofie, náboženství, politologie | Historie a fakta | Hry a volný čas | Hudební a dramatická výchova | Jazykověda a literární věda | Lékařská literatura a ošetřovatelství | PC literatura, média a komunikace | Pedagogika | Populárně-naučná literatura | Předškolní pedagogika | Přírodní vědy | Psychologie | Regionální literatura | Rozvoj osobnosti, rodina, výchova a vztahy | Sociologie a sociální práce | Speciální pedagogika | Sport, zdraví a výživa | Tvořivost, hobby, řemesla | Věda a technická literatura |

Krajiny tvořené slovy. K topologii české literatury devatenáctého století

Název:Krajiny tvořené slovy. K topologii české literatury devatenáctého století
Autor:Tomášek Martin
Nakladatel:Filozofická fakulta OU
Rok vydání:2016
Vazba:vázaná
ISBN:978-80-7464-830-4
Anotace:Ve zkoumání vztahu člověka k prostoru se kniha zaměřuje především na krajinu, v naprosté většině na krajinu devatenáctého století, kdy se krajinopisné umění rodí a kdy na poli romantismu, realismu a raného modernismu dosahuje svého největšího rozmachu. Teoretický úvod nabízí zamyšlení nad smyslovou percepcí světa, podstatou literárního zobrazení prostoru a nad fenoménem literární krajiny. Na něj navazuje část literárněhistorická, jež přibližuje vývoj krajinopisu od počátků národního obrození a z této perspektivy sleduje záměry konkrétních tvůrců i dobové tendence. Autorskou snahou je nejen nastolení aspektu krajiny jako podstatného hlediska při literárněvědném výkladu, ale i pokus o reinterpretaci některých kanonických děl a připomenutí textů obecně méně známých či zcela neznámých, jež přesto patří do „krajiny české literatury“, mj. díky pozoruhodné práci s literárním prostorem.

In exploring the relationship between humans and the space in which they exist, this book focuses primarily on the landscapes of the 19th century – the era in which landscape writing first emerged, and also the century when it reached its zenith in the works of Romanticism, Realism and Early Modernism. The introduction offers an overview of Czech scholarship on landscape from the perspective of the humanities, followed by a general discussion of the sensory perception of the world and the essence of literary depictions of space. This lays the foundations for understanding the phenomenon of literary landscape. The second part of the book traces how the literary landscape has been gradually formed and transformed in Czech literature of the National Revival era and subsequently. The analysis aims to reveal that descriptive passages – depicting literary spaces – also play an important role in meaning-making, to reinterpret certain canonical works and to attract attention to less known or even unknown texts which still belong to the Czech literary landscape for the remarkable ways of rendering literary space.
Záznam vložen:16. 09. 2016
Poslední aktualizace:08. 12. 2021
Fotografie: Krajiny tvořené slovy. K topologii české literatury devatenáctého století Krajiny tvořené slovy. K topologii české literatury devatenáctého století