Láska je příběh

Nakladatel:Portál
Rok vydání:2017
ISBN:978-80-262-1167-9
Anotace:Kognitivní psycholog Robert Sternberg proslul svou trojúhelníkovou teorií lásky, podle níž se každá láska vyznačuje přítomností nebo nepřítomností tří složek: intimity, vášně a závazku. To, jak taková konfigurace složek vzniká, autor popisuje ve své novější teorii, v níž lásku pojímá jako příběh. Naše zkušenosti i naše společnost nám poskytují určité příběhy popisující různé podoby lásky. My některé z nich nevědomě přijímáme jako sobě vlastní a snažíme se je ve vztazích naplnit. Podle toho, jak naše příběhy ladí s příběhy našich partnerů, jsou potom naše vztahy stabilní, nebo nestabilní. I laik může s pomocí této knihy lépe pochopit, jaký je jeho příběh lásky, případně jak ho změnit, aby vyjadřoval to, po čem daný jedinec skutečně touží.
Robert J. Sternberg je světoznámý americký psycholog, tvůrce uznávaných konceptů v rámci kognitivní psychologie (triarchická teorie inteligence, kognitivní styly) i psychologie lásky (trojúhelníková teorie lásky). V současnosti je profesorem na Cornell University. Česky vyšla jeho Úspěšná inteligence (2001) a Kognitivní psychologie (naposledy 2009).
Záznam vložen:07. 03. 2017
Poslední aktualizace:18. 09. 2020