Architektura a umění | Atlasy a průvodce | Audioknihy, CD | Beletrie, cestopisy, biografie | Cizí jazyky a cizojazyčná literatura | Časopisy a sborníky | Český jazyk a literatura | Dětská literatura | Dětská populárně-naučná literatura | Ekonomie, management, právo | Filozofie, náboženství, politologie | Historie a fakta | Hry a volný čas | Hudební a dramatická výchova | Jazykověda a literární věda | Lékařská literatura a ošetřovatelství | Matematika a přírodní vědy | Ostatní | Pedagogika | Populárně-naučná literatura | Předškolní pedagogika | Psychologie | Rozvoj osobnosti, rodina, výchova a vztahy | Sociologie a sociální práce | Speciální pedagogika | Sport, zdraví a výživa | Věda a technická literatura |

Lidé poddanských měst Frýdku a Místku na sklonku tradiční spol. (1700-1850)

Název:Lidé poddanských měst Frýdku a Místku na sklonku tradiční spol. (1700-1850)
Autor:Lipovski Radek
Nakladatel:Filozofická fakulta OU
Rok vydání:2013
Číslo spisu:274
Vazba:vázaná
Původní cena:280,- Kč
ISBN:978-80-7464-194-7
EAN:9788074641947
Anotace:První část práce vychází z Henryho metod historickodemografického bádání, především z agregativní metody, při níž se sledují dlouhé časové řady počtů narození, úmrtí, sňatků a přirozeného přírůstku na podkladě studia církevních matrik měst Frýdku a Místku z let 1701-1850. Byly provedeny některé specifické výzkumy, např. teritoriální původ novomanželů a jejich rodičů podle sňatkových matrik v první polovině 19. století. V druhé části jsou analyzovány pozůstalostní spisy obou měst. Na příkladech zpracovaných spisů a s využitím zákonodárství 18. a první poloviny 19. století jsou podrobně popsány jednotlivé kroky, tzn. obstavení, inventarizace, licitace (dražba), vyjednání a rozdělení majetku. Zvlášť byla vysvětlena základní specifika pozůstalostních řízení šlechty a duchovenstva.

Abstract:

The first part draws on Henry´s methods of historical-demographic research, primarily using aggregation methods; it traces long series of data on numbers of births, deaths, marriages and natural increase based on the study of Church registers of births, deaths and marriages in the towns of Frýdek and Místek between 1701 and 1850. The second part of the monograph analyzes probate documents from both towns. Using examples of documents and drawing on legislation from the 18th century and the first half of the 19th century, the author offers a detailed description of the individual steps of probate proceedings - i.e. the temporary freezing of the assets of the deceased, the compilation of an inventory, auction, the official conclusion of probate proceedings, and the subsequent allocation of the assets. Particular attention has been paid to explaining the specific features of probate proceedings involving members of the nobility and the clergy.
Typ:spis
Záznam vložen:09. 04. 2014
Poslední aktualizace:28. 11. 2020
Fotografie: Lidé poddanských měst Frýdku a Místku na sklonku tradiční spol. (1700-1850)