Architektura a umění | Atlasy a průvodce | Audioknihy, CD | Beletrie, cestopisy, biografie | Cizí jazyky a cizojazyčná literatura | Časopisy a sborníky | Český jazyk a literatura | Dětská literatura | Dětská populárně-naučná literatura | Ekonomie, management, právo | Filozofie, náboženství, politologie | Historie a fakta | Hry a volný čas | Hudební a dramatická výchova | Jazykověda a literární věda | Lékařská literatura a ošetřovatelství | Matematika a přírodní vědy | Ostatní | Pedagogika | Populárně-naučná literatura | Předškolní pedagogika | Psychologie | Rozvoj osobnosti, rodina, výchova a vztahy | Sociologie a sociální práce | Speciální pedagogika | Sport, zdraví a výživa | Věda a technická literatura |

Listy z časů naděje i zklamání

Název:Listy z časů naděje i zklamání
Autor:Dokoupil Lumír, Myška Milan
Nakladatel:Filozofická fakulta OU
Rok vydání:2015
ISBN:978-80-7464-759-8
Anotace:Předkládaná edice obsahuje korespondenci mezi profesory Jaroslavem Markem (1926–2011) a Františkem Kutnarem (1903–1983) z doby jejich spolupráce na díle Přehledné dějiny českého a slovenského dějepisectví I. a II. Umožňuje hlubší vhled do tvůrčích postupů obou autorů a reflektuje změny v politické situaci a kulturním milieu dané doby. Jejím prostřednictvím lze zachytit také postoje československých historiků, jejich vztah k politické situaci, jejich ochotu podrobit se ideologickému nátlaku či jej aktivně vykonávat.

The edition contains correspondence between professor Jaroslav Marek (1926–2011) and František Kutnar (1903–1983) from the period of their co-operation on Přehledné dějiny českého a slovenského dějepisectví I. and II. This published correspondence enables a close insight into the creative process of both authors. The correspondence exceeded bounds of methodological issues; it reflected changes in the political situation and cultural milieu. It noted how the view of individual personalities in Czechoslovak historical science evolved and it marked their willingness to adapt to ideological oppression or even become its facilitators.
Záznam vložen:19. 11. 2015
Poslední aktualizace:28. 11. 2020
Fotografie: Listy z časů naděje i zklamání