Úvodní stránka e-shopu   |   Publikace vydané na OU   |   Ostatní vydavatelé   |   Univerzitní předměty

Architektura a umění | Atlasy a průvodce | Audioknihy, CD | Beletrie, cestopisy, biografie | Cizí jazyky a cizojazyčná literatura | Časopisy a sborníky | Český jazyk a literatura | Dětská literatura | Dětská populárně-naučná literatura | Ekonomie, management, právo | Fauna, flóra, ekologie | Filozofie, náboženství, politologie | Historie a fakta | Hry a volný čas | Hudební a dramatická výchova | Jazykověda a literární věda | Lékařská literatura a ošetřovatelství | PC literatura, média a komunikace | Pedagogika | Populárně-naučná literatura | Předškolní pedagogika | Přírodní vědy | Psychologie | Regionální literatura | Rozvoj osobnosti, rodina, výchova a vztahy | Sociologie a sociální práce | Speciální pedagogika | Sport, zdraví a výživa | Tvořivost, hobby, řemesla | Věda a technická literatura |

Literární apokryfy v novější české próze (hledání architextu)

Název:Literární apokryfy v novější české próze (hledání architextu)
Autor:Hrtánek Petr
Nakladatel:Filozofická fakulta OU
Rok vydání:2014
Číslo spisu:284
Vazba:vázaná
Původní cena:269,- Kč
ISBN:978-80-7464-347-7
Anotace:V současné české próze se objevuje několik románů a povídkových souborů, které bývají charakterizovány jako "apokryfy" (nebo "apokryfní"). Tyto prózy nabízejí subverzní a nekonformní převyprávění známých biblických, legendárních a mytologických příběhů nebo příběhů ze světové literatury, také bývají založeny na kontroverzním převyprávění známých historických událostí. Avšak už jen letmé srovnání těchto "literárních apokryfů" ukazuje, že se mezi sebou v mnohém liší. Navíc je pojem "apokryf" komplikován tím, že stále funguje ve svých starších významech (jako označení nekanonických náboženských textů nebo literárních podvrhů). Tato monografie nahlíží literární apokryfy jako specifický žánr intertextuality a hledá jeho architext, tj. abstraktní a hypotetický komplex intertextových vztahů, jimiž jsou apokryfní prózy vzájemně propojeny v různých strukturních rovinách textu.

Contemporary Czech prose includes several novels and short story collections which are described as "apocrypha" (or "apocryphal"). These books of fiction offer a subversive and non-conformist paraphrase of some widely known Biblical, legendary and mythological stories or stories of world literature; they are also based on controversial paraphrase of famous historical events. However, even a superficial comparison of this "literary apocrypha" indicates that there are many differences among these works. Moreover, the term "apocrypha" is complicated by the fact that it also still functions in its older semantic senses (denoting non-canonical religious texts or literary falsifications). This monograph views the literary apocrypha as the specific genre of intertextuality and seeks to identify its architext, i.e. an abstract and hypothetical complex of intertextual relations which connect apocryphal prose works on various structural levels of text.
Typ:spis
Záznam vložen:19. 12. 2014
Poslední aktualizace:08. 12. 2021
Fotografie: Literární apokryfy v novější české próze (hledání architextu) Literární apokryfy v novější české próze (hledání architextu) Literární apokryfy v novější české próze (hledání architextu)