Architektura a umění | Atlasy a průvodce | Audioknihy, CD | Beletrie, cestopisy, biografie | Cizí jazyky a cizojazyčná literatura | Časopisy a sborníky | Český jazyk a literatura | Dětská literatura | Dětská populárně-naučná literatura | Ekonomie, management, právo | Filozofie, náboženství, politologie | Historie a fakta | Hry a volný čas | Hudební a dramatická výchova | Jazykověda a literární věda | Lékařská literatura a ošetřovatelství | Matematika a přírodní vědy | Ostatní | Pedagogika | Populárně-naučná literatura | Předškolní pedagogika | Psychologie | Rozvoj osobnosti, rodina, výchova a vztahy | Sociologie a sociální práce | Speciální pedagogika | Sport, zdraví a výživa | Věda a technická literatura |

Litterae armorum - erbovní listiny Národního archivu v Praze

Název:Litterae armorum - erbovní listiny Národního archivu v Praze
Autor:Kolektiv
Nakladatel:Filozofická fakulta OU
Rok vydání:2011
Číslo spisu:218
Vazba:kartonový obal
ISBN:978-80-7368-842-4
Anotace:Spis je borožovaný a spolu s CD, které je nedílnou součástí výtisku, jsou vloženy do kartonového obalu.
Předkládaná publikace představuje bohatství erbovních listin v Národním archivu v Praze. Do publikace byly zařazeny všechny listiny, pokud obsahují popis udělovaného, potvrzovaného či polepšeného znaku a jeho erbovní miniaturu, nebo alespoň jednu z těchto dvou součástí erbovních privilegií. Proto byly pominuty některé konfirmace, jež toto základní kritérium nesplňují, tj. obecně potvrzují znak, který ovšem není v listině ani popsán, ani vyobrazen. Takto vymezený soubor tvoří celkem 199 erbovních listin, vydaných jak pro fyzické osoby (erbovní měšťané, nobilitovaní, šlechta), tak i právnické subjekty (města, cechy, církevní instituce). Vzhledem k náročnosti, technické a zejména finanční, se vedení ediční řady NHM spolu s editory tohoto svazku rozhodlo publikovat edici zvoleného souboru erbovních privilegií na elektronickém médiu (CD-ROM). Tato forma umožňuje čtenáři snadné a rychlé prohlížení editovaných listin a kvalitních barevných reprodukcí erbovních miniatur a současně také vyhledávání v připojených rejstřících. Aby byl zachován tradiční design ediční řady NHM, byla knižní formou zpracována vstupní studie Tomáše Krejčíka. Tuto studii s barevnou obrazovou přílohou, výběrovým rejstříkem a seznamem použité literatury čtenář nalezne rovněž na přiloženém CD-ROMu. Multimediální ráz publikaci dodávají také úryvky z historických heraldických pojednání (Tractatus de insignii et armis Bartola de Saxoferrato) či rukopisů obsahujících heraldickou tematiku (pasáže o heraldických barvách ze Staročeského skládání a o turnajích z Nové rady zvířat Smila Flašky z Pardubic a Rychemburka) v interpretaci Alfréda Strejčka.
Typ:spis
Záznam vložen:27. 02. 2012