Architektura a umění | Atlasy a průvodce | Audioknihy, CD | Beletrie, cestopisy, biografie | Cizí jazyky a cizojazyčná literatura | Časopisy a sborníky | Český jazyk a literatura | Dětská literatura | Dětská populárně-naučná literatura | Ekonomie, management, právo | Filozofie, náboženství, politologie | Historie a fakta | Hry a volný čas | Hudební a dramatická výchova | Jazykověda a literární věda | Lékařská literatura a ošetřovatelství | Matematika a přírodní vědy | Ostatní | Pedagogika | Populárně-naučná literatura | Předškolní pedagogika | Psychologie | Rozvoj osobnosti, rodina, výchova a vztahy | Sociologie a sociální práce | Speciální pedagogika | Sport, zdraví a výživa | Věda a technická literatura |

Marie Terezie - záhady a mystéria

Název:Marie Terezie - záhady a mystéria
Autor:Liška
Nakladatel:XYZ
Rok vydání:2017
Vazba:vázaná
ISBN:978-80-7505-629-0
Anotace:Kniha, mapující období vlády jedné z nejvýznamnějších panovnických osobností osmnáctého století Marie Terezie, si všímá klíčových okamžiků její vlády ve vazbě na překonávání vlivů středověkého pojímání státu i myšlení pozdního barokního období, charakteristického množstvím pověr a předsudků, jimiž se autor zabývá v celkovém dobovém kontextu.

Barokní kultura, do jejíhož vrcholného období se Marie Terezie narodila, měla totiž značný význam i pro české země a ovlivňovala charakter doby i společnosti, v níž tato habsburská panovnice žila.

Součástí publikace je i vykreslení takzvaných zázračných a jiných pozoruhodných událostí, jež se do tohoto období promítaly a které ovlivňovaly i vnitřní svět Marie Terezie, či její vztahy k církvi a náboženské víře.

Autor se proto zamýšlí i nad rozporuplností vlády této habsburské panovnice a nad jejími osobními přínosy reformního úsilí, jež je pro období jejího panování příznačné.
Záznam vložen:12. 04. 2017
Poslední aktualizace:28. 11. 2020