Architektura a umění | Atlasy a průvodce | Audioknihy, CD | Beletrie, cestopisy, biografie | Cizí jazyky a cizojazyčná literatura | Časopisy a sborníky | Český jazyk a literatura | Dětská literatura | Dětská populárně-naučná literatura | Ekonomie, management, právo | Filozofie, náboženství, politologie | Historie a fakta | Hry a volný čas | Hudební a dramatická výchova | Jazykověda a literární věda | Lékařská literatura a ošetřovatelství | Matematika a přírodní vědy | Ostatní | Pedagogika | Populárně-naučná literatura | Předškolní pedagogika | Psychologie | Rozvoj osobnosti, rodina, výchova a vztahy | Sociologie a sociální práce | Speciální pedagogika | Sport, zdraví a výživa | Věda a technická literatura |

Název:Modelowanie obrazu kobiety w systemie kulturowym cz.-polsk. pogranicza na Ślasku
Autor:Zechová Renáta
Nakladatel:Filozofická fakulta OU
Rok vydání:2014
ISBN:978-80-7464-486-3
Anotace:Kniha se zaměřuje na problematiku modelování obrazu ženy v kulturním systému česko-polského pohraničí ve Slezsku. Ukazuje, jaké kulturní vzory zkoumaných systémů, nám předávají tradiční společnosti žijící vedle sebe, nicméně na území dvou států. Předmětem výzkumu jsou zde konotační a denotační významy spojené s kategorií žena. Základem sémiotické analýzy jazykového materiálu (zaznamenaných obřadů, zvyků, slovních spojení apod.) se stala jeho interpretace dle teorie primárních a sekundárních sémiotických systémů, jejichž význam vyzdvihují výzkumy představitelů Tartusko-moskevské školy.

Książka poświęcona jest obrazowi kobiety modelowanemu w systemie kulturowym czesko-polskiego pogranicza na Śląsku. Pokazuje, jakie wzory kulturowe utrwalone w badanym systemie językowo-kulturowym przekazuje nam tradycyjne społeczeństwo mieszkające obok siebie, ale na terenach dwóch państw. Przedmiotem badań są tu znaczenia denotacyjne i konotacyjne związane z kategorią kobieta. Fundamentem semiotycznej analizy językowego materiału (odnotowanych obrzędów, zwyczajów, formuł słownych itp.) stała się jego interpretacja poprzez pryzmat wtórnych systemów modelujących, których znaczenie podkreślają badania tartuskich semiotyków.
Záznam vložen:06. 05. 2015
Poslední aktualizace:28. 11. 2020
Fotografie: Modelowanie obrazu kobiety w systemie kulturowym cz.-polsk. pogranicza na Ślasku