Nižší klérus na Moravě v 18. století mezi stavem a profesí

Rok vydání:2020
Vazba:vázaná
ISBN:978-80-87709-27-6
Anotace:Kniha představuje nižší duchovenstvo jako svébytnou sociální skupinu, která navzdory své relativně nízké početnosti plnila v životě raněnovověké společnosti významnou úlohu. Konkrétně se zaměřuje na kariéry, sociální a majetkové poměry kněží působících v období od čtyřicátých do osmdesátých let 18. století na území olomoucké diecéze. Prostřednictvím kvantitativní i kvalitativní analýzy velkého množství údajů čerpaných především z katalogů kléru, pozůstalostních spisů a pestré škály dalších pramenů autor zkoumá, do jaké míry se u moravského kléru ve studovaném období projevovaly rysy stavu a do jaké míry vykazoval znaky profese, jaký byl průběh profesní dráhy příslušníků nižšího kléru s ohledem jak na obecně platné skutečnosti, tak i na individuální rysy životních osudů konkrétních jednotlivců, zda mohl vstup do řad nižšího kléru sloužit jako prostředek sociálního vzestupu, jakého ekonomického a sociálního postavení sledovaní kněží dosáhli v průběhu svého profesního života, tedy jaká byla konkrétní výše i skladba kněžského majetku (kněžských pozůstalostí) či do jaké míry se v hmotné kultuře kněžských domácností projevovaly prvky stavovsky (profesně) specifické, nebo naopak obecnější rysy každodenního života dobové (městské či venkovské) společnosti. Celkově monografie poskytuje ucelený pohled na profesní život a sociálně-ekonomické poměry kléru v 18. století, a zaplňuje tak citelnou mezeru v poznání dějin společnosti českých zemí v raném novověku.
Záznam vložen:05. 10. 2020
Poslední aktualizace:21. 10. 2020