O ADHD v dospívání a dospělosti

Název:O ADHD v dospívání a dospělosti
Autor:Závěrková Markéta
Nakladatel:Pasparta
Rok vydání:2018
ISBN:978-80-88290-07-0
Anotace:Výskyt ADHD u lidí v obdobích adolescence a dospělosti se v minulých letech podceňoval. Současné výzkumy se shodují na tom, že naopak počet jedinců s touto poruchou v těchto věkových skupinách není zanedbatelný. Autorka knihy vybrala autentické příběhy dospívajících a dospělých klientů, se kterými se setkala během své psychoterapeutické praxe. Jejich prostřednictvím podává svědectví o záludnosti této diagnózy, o závažných psychických stavech a názorně ukazuje, jak efektivně ADHD a časté sekundární komplikace (deprese, úzkost, agrese, závislost, obsese, paranoia) kompenzovat prostřednictvím systemického přístupu a narativní psychoterapie. Kromě devíti hlavních hrdinů poznáte také jejich rodiče, sourozence a další osoby.
Druhá část publikace shrnuje aktuální poznatky o ADHD. Zaměřuje se na přiblížení projevů a problémů, které zhoršují kvalitu života nejen samotným jedincům, ale také rodičům, pedagogům, vychovatelům, asistentům, lékařům. Odpovídá na nejčastější otázky z praxe a nabízí konkrétní způsoby, jak rizika a negativní účinky ADHD v oblasti vzdělávání, pracovního uplatnění i mezilidských vztahů eliminovat.
Titul je určen pro psychology, psychoterapeuty, pedagogy a sociální pracovníky, ale i pro rodiče. Důležitou cílovou skupinou jsou samotní mladí dospělí a dospívající s touto poruchou.
Kniha volně navazuje na úspěšnou publikaci Jak se žije s ADHD, ve které autorka tuto problematiku netradičně zpracovává pohledem psychoterapeuta, matky dítěte s ADHD i pohledem dítěte samotného.
Záznam vložen:26. 09. 2019
Poslední aktualizace:18. 09. 2020