Architektura a umění | Atlasy a průvodce | Audioknihy, CD | Beletrie, cestopisy, biografie | Cizí jazyky a cizojazyčná literatura | Časopisy a sborníky | Český jazyk a literatura | Dětská literatura | Dětská populárně-naučná literatura | Ekonomie, management, právo | Filozofie, náboženství, politologie | Historie a fakta | Hry a volný čas | Hudební a dramatická výchova | Jazykověda a literární věda | Lékařská literatura a ošetřovatelství | Matematika a přírodní vědy | Ostatní | Pedagogika | Populárně-naučná literatura | Předškolní pedagogika | Psychologie | Rozvoj osobnosti, rodina, výchova a vztahy | Sociologie a sociální práce | Speciální pedagogika | Sport, zdraví a výživa | Věda a technická literatura |

O sedmi štědrovečerních zvycích. Largum sero Jana z Holešova

Název:O sedmi štědrovečerních zvycích. Largum sero Jana z Holešova
Autor:Harvánek Kamil
Nakladatel:Filozofická fakulta OU
Rok vydání:2014
ISBN:978-80-7464-705-5
Anotace:Publikace přináší krátkou úvodní studii o traktátu Largum sero z přelomu 14. a 15. století, jeho kritickou edici a překlad z latinského do českého jazyka. Benediktinský mnich Jan z Holešova v traktátu zaznamenal podobu sedmi nejrozšířenějších zvyků, které se udržovaly v předvečer Narození Páně. Text traktátu Largum sero se dochoval ve čtyřech rukopisech z počátku 15. století a v novodobém přepise z poloviny 18. století, jehož podkladem byl dnes již ztracený rukopis z roku 1426.

Abstract:

The publication presents a short introductory study about the tract Largum sero from the turn of the 15th century, its critical edition and translation from Latin into Czech. In this tract Benedictine monk Jan of Holešov described the nature of seven most common habits kept on the Eve of Nativity. The text of the tract Largum sero was preserved in four manuscripts from the beginning of the 15th century and in modern transcription from the half of the 18th century, whose source was now lost manuscript from 1426.
Záznam vložen:14. 04. 2015
Poslední aktualizace:28. 11. 2020