OU > O univerzitě > Struktura univerzity > Zázemí univerzity > Univerzitní knihkupectví > E-shop Univerzitního knihkupectví

Atlasy a průvodce | Cizí jazyky a cizojazyčná literatura | Časopisy a sborníky | Český jazyk a literatura | Dětská literatura | Ekonomie, management, právo a počítačová literatura | Filozofie, náboženství, politologie | Historie | Hry a volný čas | Hudební a dramatická výchova | Jazykověda a literární věda | Lékařská literatura a ošetřovatelství | Matematika a přírodní vědy | Ostatní | Pedagogika | Předškolní pedagogika | Psychologie | Sociologie a sociální práce | Speciální pedagogika | Sport, zdraví a výživa | Umění, architektura, tvořivost |

Ordo et paupertas

Název:Ordo et paupertas
Autor:Rywiková, Lavička /eds./
Nakladatel:Filozofická fakulta OU
Rok vydání:2017
Vazba:vázaná
ISBN:978-80-7464-936-3
Anotace:Kniha je již druhou kolektivní monografií věnovanou sdruženému klášteru minoritů a klarisek v Českém Krumlově. Přináší celkem čtrnáct kapitol zaměřených zejména na krumlovské ženské duchovní komunity – klarisky a františkánské terciářky (bekyně), jejichž dům bezprostředně s dvojklášteřím sousedil. Jednotlivé kapitoly knihy se věnují jak vizuální kultuře a každodennosti krumlovského kláštera klarisek, tak přinášejí dosud nepublikované poznatky např. o kostelní sakristii, nebo o středověkých nástěnných malbách v prostoru bývalé kruchty klarisek v klášterním kostele a v tzv. malé kvadratuře františkánských terciářek. Součástí knihy jsou rovněž tři zahraniční studie, jež krumlovský komplex nahlížejí v širším kontextu. Jedinečná situace jeho tří duchovních komunit vynikne v komparaci s dalšími kláštery klarisek v česko-polské řádové provincii, stejně jako v obecné rovině ve srovnání s jinými podvojnými kláštery různých řádů, jež ve středověku představovaly unikátní formu monastického života. Závěrečný tematický oddíl knihy je věnován středověké knižní kultuře františkánů a vzdělávání ženských duchovních komunit.

Abstract:
The book represents second collective monograph dedicated to the Friars Minor and Poor Clares double convent in medieval Český Krumlov. The monograph contains fourteen chapters in total dealing mainly with the Český Krumlov female religious communities – Poor Clare sisters and Franciscan tertiary nuns (beguines). Their court – the third cloister – was situated in immediate proximity to the double monastery. The main chapters of the book are dedicated to the visual culture and everyday life of Poor Clare nuns in the Český Krumlov convent as well as bring the results of latest research on monastic church sacristy, medieval murals discovered in the area of unpreserved western gallery as well as offer the new interpretation of the 15th century mural paintings situated in the house of tertiary nuns. Other chapters are dealing with Poor Clares communities in Poland and with double monasteries in Switzerland or focus on the book culture of Friars Minor in Middle Ages, the Český Krumlov monastic libraries and reflect the literature dedicated to medieval female religious communities.

Záznam vložen:18. 12. 2017
Poslední aktualizace:17. 06. 2018