Úvodní stránka e-shopu   |   Publikace vydané na OU   |   Ostatní vydavatelé   |   Univerzitní předměty

Architektura a umění | Atlasy a průvodce | Audioknihy, CD | Beletrie, cestopisy, biografie | Cizí jazyky a cizojazyčná literatura | Časopisy a sborníky | Český jazyk a literatura | Dětská literatura | Dětská populárně-naučná literatura | Ekonomie, management, právo | Fauna, flóra, ekologie | Filozofie, náboženství, politologie | Historie a fakta | Hry a volný čas | Hudební a dramatická výchova | Jazykověda a literární věda | Lékařská literatura a ošetřovatelství | PC literatura, média a komunikace | Pedagogika | Populárně-naučná literatura | Předškolní pedagogika | Přírodní vědy | Psychologie | Regionální literatura | Rozvoj osobnosti, rodina, výchova a vztahy | Sociologie a sociální práce | Speciální pedagogika | Sport, zdraví a výživa | Tvořivost, hobby, řemesla | Věda a technická literatura |

Otloh od sv. Jimrama. Liber de temptatione cuiusdam monachi

Název:Otloh od sv. Jimrama. Liber de temptatione cuiusdam monachi
Autor:Psík Richard, Pumprová Anna /ed./
Nakladatel:Filozofická fakulta OU
Rok vydání:2017
ISBN:978-80-7464-933-2
Anotace:Otloh od sv. Jimrama je považován za jeden z nejpozoruhodnějších zjevů mezi literárně činnými evropskými vzdělanci 11. věku. Je tomu tak zejména proto, že ve svém obsáhlém literárním díle otevřeně a v míře v jeho době neobvyklé vypráví o četných podrobnostech ze svého života, referuje o tělesných, duševních i duchovních obtížích, které jej postihly, a vyrovnává se s pochybnostmi, jež otřásaly samým základem jeho existence: zda jeho životní rozhodnutí stát se řeholníkem bylo správné, jaký je Bůh a zda vůbec je. Spis, který o těchto otázkách a o svém životě složil krátce před smrtí a nazval Liber de temptatione cuiusdam monachi (O pokušení jednoho mnicha), přinášíme v této knize poprvé v českém překladu. Překlad doprovází úvodní studie, v níž je přiblížen Otlohův život a jeho literární činnost.

Abstact:
Otloh of St. Emmeram is considered one of the most remarkable literary figures in 11th-century Europe. This is primarily because his extensive literary oeuvre openly – and to an extent that was unusual during his era – recounts numerous details from his own life. He wrote about the physical, mental and spiritual tribulations he had to face, coming to terms with the doubts which rocked the very foundations of his existence: whether his life-shaping decision to become a monk was indeed the right path for him, doubts as to the nature of God, and even doubts as to God’s very existence. This book presents the first ever Czech translation of Otloh’s Liber de temptatione cuiusdam monachi (Book on the Temptation of a Certain Monk), written shortly before his death, which deals with these questions and aspects of the author’s life. The translation is accompanied by an introductory study giving details of Otloh’s life and his literary activities.
Záznam vložen:07. 12. 2017
Poslední aktualizace:03. 12. 2021