Úvodní stránka e-shopu   |   Publikace vydané na OU   |   Ostatní vydavatelé   |   Univerzitní předměty

Architektura a umění | Atlasy a průvodce | Audioknihy, CD | Beletrie, cestopisy, biografie | Cizí jazyky a cizojazyčná literatura | Časopisy a sborníky | Český jazyk a literatura | Dětská literatura | Dětská populárně-naučná literatura | Ekonomie, management, právo | Fauna, flóra, ekologie | Filozofie, náboženství, politologie | Historie a fakta | Hry a volný čas | Hudební a dramatická výchova | Jazykověda a literární věda | Lékařská literatura a ošetřovatelství | PC literatura, média a komunikace | Pedagogika | Populárně-naučná literatura | Předškolní pedagogika | Přírodní vědy | Psychologie | Regionální literatura | Rozvoj osobnosti, rodina, výchova a vztahy | Sociologie a sociální práce | Speciální pedagogika | Sport, zdraví a výživa | Tvořivost, hobby, řemesla | Věda a technická literatura |

Paul Kupelwieser. Paměti

Název:Paul Kupelwieser. Paměti
Autor:Zářický Aleš a kolektiv /eds./
Nakladatel:Filozofická fakulta OU
Rok vydání:2019
Vazba:vázaná
ISBN:978-80-7599-138-6
Anotace:Edice pamětí Paula Kupelwiesera představuje unikání pramen k poznání historie Ostravska a dějin Vítkovických železáren v druhé polovině 19.
století. Jedná se o vydání původně německy psaného rukopisu v českém jazyce. Ve svých pamětech se Paul Kupelwieser věnuje nejen svému dětství a studiu, ale především erudovaně zachycuje vývoj hutnictví v druhé polovině 19. století na území habsburské monarchie a zasazuje jej do kontextu celoevropského vývoje. Jádrem publikace je jeho činnost na Ostravsku a jeho spojení s Vítkovickými železárnami, které povznesl mezi nejvýznamnější hutní podniky své doby. Kupelwieser se však zamýšlí také i nad sociální situací svých zaměstnanců, nad jejich pracovními podmínkami i každodenními činnostmi. V závěrečné části svých memoárů popisuje rovněž zakoupení a podnikání na ostrově Brioni. Publikace je doplněna vstupní studií a statí překladatelů o úskalích překladu rukopisu z německého do českého jazyka.
Záznam vložen:18. 12. 2019
Poslední aktualizace:03. 12. 2021