Paul Kupelwieser. Paměti

Rok vydání:2019
Vazba:vázaná
ISBN:978-80-7599-138-6
Anotace:Edice pamětí Paula Kupelwiesera představuje unikání pramen k poznání historie Ostravska a dějin Vítkovických železáren v druhé polovině 19.
století. Jedná se o vydání původně německy psaného rukopisu v českém jazyce. Ve svých pamětech se Paul Kupelwieser věnuje nejen svému dětství a studiu, ale především erudovaně zachycuje vývoj hutnictví v druhé polovině 19. století na území habsburské monarchie a zasazuje jej do kontextu celoevropského vývoje. Jádrem publikace je jeho činnost na Ostravsku a jeho spojení s Vítkovickými železárnami, které povznesl mezi nejvýznamnější hutní podniky své doby. Kupelwieser se však zamýšlí také i nad sociální situací svých zaměstnanců, nad jejich pracovními podmínkami i každodenními činnostmi. V závěrečné části svých memoárů popisuje rovněž zakoupení a podnikání na ostrově Brioni. Publikace je doplněna vstupní studií a statí překladatelů o úskalích překladu rukopisu z německého do českého jazyka.
Záznam vložen:18. 12. 2019
Poslední aktualizace:23. 02. 2020