Atlasy a průvodce | Cizí jazyky a cizojazyčná literatura | Časopisy a sborníky | Český jazyk a literatura | Dětská literatura | Ekonomie, management, právo a počítačová literatura | Filozofie, náboženství, politologie | Historie | Hry a volný čas | Hudební a dramatická výchova | Jazykověda a literární věda | Lékařská literatura a ošetřovatelství | Matematika a přírodní vědy | Ostatní | Pedagogika | Předškolní pedagogika | Psychologie | Sociologie a sociální práce | Speciální pedagogika | Sport, zdraví a výživa | Umění, architektura, tvořivost |

Philosophie du langage

Název:Philosophie du langage
Autor:Šabršula
Nakladatel:Filozofická fakulta OU
Rok vydání:2009
Číslo spisu:201
Původní cena:156,- Kč
ISBN:978-80-7368-684-0
Anotace:Autor studuje filozofiii jazyka na základě své vědecké teorie podstaty a fungování jazykového znaku. Obsáhle analyzuje problémy motivovanosti jazykového znaku / partikulární jednotky i jazyka jako celku. Nezapomíná na historický kontext problematiky. Rozebírá funkce jazyka i funkce řečového aktu i užití textu jako nástroje pragmatických funkcí, augmentace a manipulace. Pozoruhodné je pojednání o místu jazykovědy, teoretické abstraktní (obecné) i konkrétní, i jazykovědy aplikované, v soustavě věd. Hlavní výklad je doplněn rejstříky, obsahem a velmi rozsáhlou bibliografií, doplněnou v četných případech o charakterizaci citovaných autorů.

L’auteur étudie les probl mes de la philosophie du language (langue, parole, acte) sur la base de sa théorie concernant l’essence et le fonctionnement du signe linguistique. Il donne une revue critique de la pensée concernat la langue et la parole, des probl mes de la motivation du signe linguistique ou de syst mes linguistiques, étudie les probl mes philosophiques du language dans le contexte historique, étudie les probl mes de l’évolution de la langue, étudie les fonctions pragmatiques des actes de parole, l’argumentation et la manipulation. Il définit la position de la langue comme science pure et abstraite (linguistique générale), linguistique concr te et linguistique appliquée, dans le syst me des sciences.

The Philosophy, Love of Wisdom and Knowledge. Theory of Substance and Knowledge, includes ultimate questions of value, it tasks to do and to find conclusive answers to questions of profound importance to mankind, tasks to chine through the obscurities with a great radionce. Language (system) is psycho-physio-systematics, speech is psychophysiotecnics, mechanism. Language and its words (semia) are conventional. Language evolues. Speech-Acts can influence upon behaviour of individuals, code can influence or affect collectivities. We analyse position of linguistics among pure scuences, theoretical (abstract, concrete), aplicable.
Typ:spis
Záznam vložen:21. 12. 2009