Podpora začlenění žáka s autismem do třídního kolektivu

Název:Podpora začlenění žáka s autismem do třídního kolektivu
Autor:Bittmannová Lenka, Bittmann Julius
Nakladatel:Pasparta
Rok vydání:2017
ISBN:978-80-88163-53-4
Anotace:Jak pracovat s třídním kolektivem, ve kterém je integrováno dítě s poruchou autistického spektra (PAS)? Jak podpořit pozitivní klima ve třídě a předcházet tak šikaně? Kdy je třeba informovat spolužáky dítěte s PAS a jejich rodiče o tom, že do třídy bude takové dítě docházet? Kdy je takováto intervence naopak na škodu? To jsou některé z otázek, na které odpovídají autoři této publikace.
Integrace dítěte s PAS ve třídě je zásadní pro jeho celkový vývoj a socializaci. Proto by práce s třídním kolektivem měla být základem prevence šikany a podpory začlenění těchto žáků. Jednou z možností, jak podpořit pozitivní klima ve třídě, jsou besedy pro spolužáky dětí s autismem. Při nich je třeba respektovat určité zásady vedení. Jinak probíhá beseda na prvním stupni škol, jinak na stupni druhém či střední škole. Mnohdy je potřeba organizovat i besedy s pedagogy a mimořádné třídní schůzky. Právě všemi aspekty besed se zabývá tato publikace, ve které naleznete také řadu praktických ukázek a příkladů.
Zkušení autoři působí ve Speciálně pedagogické centrum při Národním ústavu pro autismus (NAUTIS) a mimo jiné se věnují různým typům besed.
Kniha je určena jak pro odbornou veřejnost (učitele, asistenty pedagoga, vedení školy, poradenské pracovníky ve škole, speciální pedagogy, pracovníky SPC), tak pro rodiče dětí s PAS i ostatní osoby, které se setkávají s dětmi s touto diagnózou.
Titul navazuje na předchozí publikaci této autorské dvojice Prevence a účinné řešení šikany. U žáků a studentů s Aspergerovým syndromem a vysoce funkčním autismem, která vyšla v nakladatelství Pasparta.
Záznam vložen:26. 09. 2019
Poslední aktualizace:18. 09. 2020
Fotografie: Podpora začlenění žáka s autismem do třídního kolektivu