Poetika dramat a básní Josefa Topola

Nakladatel:Paido
Rok vydání:2005
ISBN:80-7315-101-4
Anotace:Kniha je určena zejména studentům bohemistiky a učitelům češtiny, ale i ostatním zájemcům o interpretaci literárních textů. Autor se nejprve zabývá interpretací obecně, poté analyzuje původní tvorbu básníka a dramatika Josefa Topola (nar. 1935), někdejšího kmenového autora, dramaturga a režiséra Divadla za branou. Při interpretaci děl vychází z jejich nejnovějších vydání, akceptuje tedy úpravy, jež Topol v některých svých textech provedl. Celá práce usiluje o konkrétní a kontrolovatelnou interpretaci, vlastní výklad proto dokládají četné ukázky a příklady. Na kapitoly s rozbory jednotlivých textů navazuje závěrečná srovnávací kapitola, která hledá souvislosti Topolovy dramatiky a poezie a charakterizuje poetiku spisovatele ve shrnujícím pohledu.
Záznam vložen:26. 09. 2005
Poslední aktualizace:18. 09. 2020