Polska, Niemcy, emigracja

Nakladatel:Filozofická fakulta OU
Rok vydání:2019
ISBN:978-80-7599-143-0
Anotace:Publikace Polska, Niemcy, emigracja. Językowy obraz świata i poczucie tożsamości polskich emigrantów w Berlinie (Polsko, Německo, emigrace. Jazykový obraz světa a vnímání identity polských emigrantů v Berlíně) je výsledkem autorského výzkumu textových narací získaných z rozhovorů s téměř stovkou Poláků žijících v hlavním městě Německa. Publikace představuje obraz světa charakterizujícího polské emigranty v Berlíně, a tím i jejich smysl pro identitu a sebeurčení. Teoretické kapitoly mají za cíl usnadnit pochopení kulturního kontextu fenoménu migrace, zatímco metodologické teze podpořené v analytické části četnými citacemi z příběhů respondentů umožňují čtenáři takřka živě sledovat způsob myšlení Poláků. Ten je patrný v jazyku jejich vnímání okolního světa, a jejich reflexí sebe samých.

Monografia Polska, Niemcy, emigracja. Językowy obraz świata i poczucie tozsamości polskich emigrantów w Berlinie to wynik kilkuletnich badań autorki nad tekstowa warstwa narracji uzyskanych w trakcie wywiadów z blisko 100 Polakami zamieszkujacymi stolice Niemiec. W rezultacie publikacja prezentuje obraz świata charakteryzujacy, a co za tym idzie – mówiacy o poczuciu tożsamości, polskich emigrantów w Berlinie. Opracowane rozdziały teoretyczne pomagaja zrozumieć kontekst kulturowy zjawiska migracji, a zalozenia metodologiczne poparte w cześci analitycznej licznymi cytatami z opowieści respondentów, pozwalaja Czytelnikowi na niemalze zywe uczestnictwo w obserwacji sposobu myślenia Polaków widocznego w jezyku ich rozwazań o otaczajacym ich świecie oraz sobie samych w nim osadzonych.
Záznam vložen:04. 02. 2020
Poslední aktualizace:19. 02. 2020