Úvodní stránka e-shopu   |   Publikace vydané na OU   |   Ostatní vydavatelé   |   Univerzitní předměty

Architektura a umění | Atlasy a průvodce | Audioknihy, CD | Beletrie, cestopisy, biografie | Cizí jazyky a cizojazyčná literatura | Časopisy a sborníky | Český jazyk a literatura | Dětská literatura | Dětská populárně-naučná literatura | Ekonomie, management, právo | Fauna, flóra, ekologie | Filozofie, náboženství, politologie | Historie a fakta | Hry a volný čas | Hudební a dramatická výchova | Jazykověda a literární věda | Lékařská literatura a ošetřovatelství | PC literatura, média a komunikace | Pedagogika | Populárně-naučná literatura | Předškolní pedagogika | Přírodní vědy | Psychologie | Regionální literatura | Rozvoj osobnosti, rodina, výchova a vztahy | Sociologie a sociální práce | Speciální pedagogika | Sport, zdraví a výživa | Tvořivost, hobby, řemesla | Věda a technická literatura |

Polszczyzna za Olza

Název:Polszczyzna za Olza
Autor:Bogoczová Irena
Nakladatel:Filozofická fakulta OU
Rok vydání:2018
ISBN:978-80-7464-990-5
Anotace:Monografie obsahuje několik kapitol – dílčích textů spojených s problematikou jazykové situace v české části těšínského Slezska, popisuje specifika, kvalitu, podobu a status polštiny na zkoumaném území, stanoviska polských a českých jazykovědců na téma příslušnosti tohoto území k polskému či českému národnímu jazyku. Zmíněné kapitoly jsou aktualizovanou a doplněnou verzí jazykovědných studií publikovaných v období 2007-2017 v mezinárodních a zahraničních odborných časopisech a sbornících.

Abstract:

The monograph deals with the language situation in the Czech part of Cieszyn Silesia, the local dialect, the local literary Polish, the common language of the Poles who live there, and the views of Czech and Polish linguists on the language situation in the region described. It consists of six chapters – articles that the author published in slightly different form in various magazines in Poland and the Czech Republic during the 2005-2017 period.

Adnotacja:

Monografia zawiera kilka oddzielnych rozdziałów-artykułów publikowanych w latach 2005-2017 w literaturze fachowej i dotyczących stanu (jakości, odmienności) oraz sytuacji (prestiżu, roli) polszczyzny po czeskiej stronie Śląska Cieszyńskiego. Artykuły te zostały poddane odpowiedniej aktualizacji, poszerzeniu; w publikacji znajduje się tekst wprowadzający czytelnika do problematyki, rozdział informujący o stanie badań nad tym kodem językowym oraz interpretacje przynależności językowej opisywanego terenu w lingwistyce czeskiej i polskiej.
Záznam vložen:18. 06. 2018
Poslední aktualizace:08. 12. 2021