Úvodní stránka e-shopu   |   Publikace vydané na OU   |   Ostatní vydavatelé   |   Univerzitní předměty

Architektura a umění | Atlasy a průvodce | Audioknihy, CD | Beletrie, cestopisy, biografie | Cizí jazyky a cizojazyčná literatura | Časopisy a sborníky | Český jazyk a literatura | Dětská literatura | Dětská populárně-naučná literatura | Ekonomie, management, právo | Fauna, flóra, ekologie | Filozofie, náboženství, politologie | Historie a fakta | Hry a volný čas | Hudební a dramatická výchova | Jazykověda a literární věda | Lékařská literatura a ošetřovatelství | PC literatura, média a komunikace | Pedagogika | Populárně-naučná literatura | Předškolní pedagogika | Přírodní vědy | Psychologie | Regionální literatura | Rozvoj osobnosti, rodina, výchova a vztahy | Sociologie a sociální práce | Speciální pedagogika | Sport, zdraví a výživa | Tvořivost, hobby, řemesla | Věda a technická literatura |

Populace Rakouského Slezska a severovýchodní Moravy v éře modernizace

Název:Populace Rakouského Slezska a severovýchodní Moravy v éře modernizace
Autor:Dokoupil Lumír, Nesládková Ludmila
Nakladatel:Filozofická fakulta OU
Rok vydání:2014
Vazba:vázaná
Původní cena:350,- Kč
ISBN:978-80-7464-729-1
Anotace:Publikace vychází z dlouholetého výzkumu procesu modernizace v uvedeném regionu. Součástí tohoto procesu byl i demografický přechod, jehož zásadní proměny probíhaly v českých zemích na přelomu 19. a 20. stol. Monografie zachycuje vývoj přirozené měny v Rakouském Slezsku a na severovýchodní Moravě v l. 1870-1913, populační struktury v l. 1869-1910 a migrace, které představovaly nesmírně důležitý demografický jev pro zkoumanou oblast, v níž se v daném období vytvořilo jádro "amerického" typu (tavící kotel) - ostravská průmyslová oblast. Velké množství přistěhovalců přicházelo z Haliče a mělo velmi specifické vzorce populačního chování.

The book is based on a long-time research of the process o modernization in this region. Demographic transition became a part of this process and its essential changes took place in the Czech lands at the turn of the 19th and 20th centuries. The analysis describes the development of births, deaths and marriages based on vital statistics in Austrian Silesia and north-east Moravia in 1870-1913, population structures based on censuses in 1869-1910 and migrations that represented an extremely important demographic phenomenon for the considered region because of an industrial area of Ostrava, which was a "melting pot" of "american way". Many immigrants came from Austrian Silesia and Galicia into this area and primarily, the Galician immigrants showed very specific patterns of population behaviour.
Záznam vložen:15. 12. 2015
Poslední aktualizace:03. 12. 2021
Fotografie: Populace Rakouského Slezska a severovýchodní Moravy v éře modernizace