Předškolák se speciálními vzdělávacími potřebami

Název:Předškolák se speciálními vzdělávacími potřebami
Autor:Kendíková
Nakladatel:Raabe
Rok vydání:2016
ISBN:978-80-7496-271-4
Anotace:Příručka – soubor pracovních listů – je zdrojem nápadů a inspirací pro mnohé činnosti s dětmi se speciálními vzdělávacími potřebami v předškolním věku.
Hlavní cílovou skupinou příručky jsou pedagogičtí pracovníci MŠ (učitelky/učitelé, asistenti/asistentky, speciální pedagogové atd.) a rodiče, respektive zákonní zástupci dětí se speciálními vzdělávacími potřebami a dětí nadaných v předškolním věku. Přestože je příručka určena pro práci s uvedenými skupinami dětí, lze pracovní listy využít i pro všechny ostatní jedince v dané věkové skupině.

Na počátku příručka nabízí teoretický úvod rozdělený na dvě části. První obsahuje především základní definice používaných pojmů. Jsou v něm také informace o legislativě spojené se vzděláváním dětí se speciálními vzdělávacími potřebami a dětí nadaných. Zaměřuje se také na odbornou péči o tyto jedince a podrobněji se věnuje některým podpůrným opatřením. Popisují se zde i náležitosti zápisu do 1. třídy. Nastiňují se i možnosti odkladu povinné školní docházky. Nezapomínáme ani na informace o přípravných třídách. Jednotlivé kapitoly jsou doplněny shrnujícím doporučením pro pedagogické pracovníky mateřských škol i rodiče dětí se speciálními vzdělávacími potřebami a dětí nadaných. Druhou část teoretického úvodu lze chápat jako obecný metodický návod, jak s publikací pracovat. Vysvětluje, jak jsou pracovní listy rozděleny a zpracovány. Kromě toho poskytuje informace o jejich vztahu k Rámcovému vzdělávacímu programu pro předškolní vzdělávání (Praha 2016).

Hlavní část publikace Předškolák se speciálními vzdělávacími potřebami tvoří soubor pracovních listů, rozdělených do osmi tematických kapitol. Na začátku každé z nich najdete podrobnosti, jak s jednotlivými listy pracovat. Doplňujeme je i stručnými návrhy na související a navazující činnosti.
Záznam vložen:27. 09. 2016
Poslední aktualizace:18. 02. 2019
Fotografie: Předškolák se speciálními vzdělávacími potřebami