OU > O univerzitě > Struktura univerzity > Zázemí univerzity > Univerzitní knihkupectví > E-shop Univerzitního knihkupectví

Atlasy a průvodce | Cizí jazyky a cizojazyčná literatura | Časopisy a sborníky | Český jazyk a literatura | Dětská literatura | Ekonomie, management, právo a počítačová literatura | Filozofie, náboženství, politologie | Historie | Hry a volný čas | Hudební a dramatická výchova | Jazykověda a literární věda | Lékařská literatura a ošetřovatelství | Matematika a přírodní vědy | Ostatní | Pedagogika | Předškolní pedagogika | Psychologie | Sociologie a sociální práce | Speciální pedagogika | Sport, zdraví a výživa | Umění, architektura, tvořivost |

Quelle féminisation linguistique pour l´Afrique francophone?

Název:Quelle féminisation linguistique pour l´Afrique francophone?
Autor:Pleško, Holeš
Nakladatel:Filozofická fakulta OU
Rok vydání:2018
ISBN:978-80-7599-006-8
Anotace:Kniha popisuje jazykovou feminizaci francouzštiny užívané v severoafrických frankofonních zemích. První kapitola se zabývá postavením žen v zemích Maghrebu obecně a pojmy tradice, modernizace a islám. Druhá kapitola popisuje jazykovou situaci a postavení francouzštiny Maghrebu obecně a konkrétně v Alžírsku, Mauritánii, Maroku a Tunisku. Třetí kapitola se zaměřuje na to, jak texty ústav těchto čtyřech zemí odrážejí rovnost mužů a žen. Následující kapitola popisuje feminizaci obecně a různé argumenty pro a proti ní. Pátá kapitola uvádí konkrétní možnosti, jak ženy v jazyce zviditelňovat (lexikální, morfologické, syntaktické, typografické atd.). Šestá kapitola představuje korpus, tj. čtyřicet formulářů psaných ve francouzštině, deset pro každou zemi, ve kterých byly příslušné jazykové prostředky feminizace sledovány, a metodu analýzy. Kapitoly 7 až 9 obsahují konkrétní výsledky analýzy u alžírských, mauritánských, marockých a tuniských formulářů. Závěrečná kapitola obsahuje shrnutí a srovnání výsledků pro tyto čtyři země a závěr. Maroko, Alžírsko a Tunisko představují progresivní křídlo v oblasti feminizace francouzštiny. Mauritánie zůstává v této oblasti spíše konzervativní a tradiční. Kniha je doplněna bibliografií a přílohami.
Záznam vložen:18. 09. 2018
Poslední aktualizace:17. 10. 2018
Fotografie: Quelle féminisation linguistique pour l´Afrique francophone?
social hub