Renesanční nástěnné malby v kostele sv. Václava v Moravské Ostravě

Rok vydání:2005
Původní cena:83,- Kč
ISBN:80-7368-104-8
Anotace:Publikace se věnuje jedinečnému souboru renesančních nástěnných maleb v bývalém městském kostele sv. Václava v Moravské Ostravě, pocházejících z poloviny 16. století. Malířský cyklus v interiéru kostela byl objeven restaurátory v 60. letech 20. století a představuje jeden z nejrozsáhlejších dochovaných celků renesančních nástěnných maleb na území Severovýchodní Moravy. Studie se zabývá především ikonografickou analýzou maleb a představuje tak vůbec první pokus o komplexní zhodnocení a interpretaci malířské výzdoby interiéru této nejstarší ostravské stavební památky v kontextu kulturní historie a náboženské problematiky Moravy poloviny 16. století. I když je cyklus maleb dochován pouze fragmentálně, což znemožňuje jeho důkladnou formální analýzu, ikonografii maleb je možno v kontextu českého a moravského umění 16. století označit za jedinečnou. Zejména monumentální výjev v severní lodi kostela je z tohoto hlediska neobyčejně zajímavý, neboť představuje alegorický výjev Nového a Starého zákona, hříchu a spasení, který ikonograficky čerpá z protestantského námětu Zákonu a milosti, vizuálně formulovaného Lucasem Cranachem st. na základě přímé spolupráce s reformátorem Martinem Lutherem. Ostravský výjev je tak cenným dokladem nejen o náboženské situaci na Moravě v polovině 16. století, ale také svědectvím o konfesijní příslušnosti ostravských měšťanů a pomáhá lépe porozumět způsobům recepce a transformace nových protestantských ikonografických motivů v českém a moravském umění 16. století a jejich asimilaci utrakvistickým i katolickým prostředím.
Záznam vložen:03. 03. 2010
Poslední aktualizace:17. 02. 2019