Architektura a umění | Atlasy a průvodce | Audioknihy, CD | Beletrie, cestopisy, biografie | Cizí jazyky a cizojazyčná literatura | Časopisy a sborníky | Český jazyk a literatura | Dětská literatura | Dětská populárně-naučná literatura | Ekonomie, management, právo | Filozofie, náboženství, politologie | Historie a fakta | Hry a volný čas | Hudební a dramatická výchova | Jazykověda a literární věda | Lékařská literatura a ošetřovatelství | Matematika a přírodní vědy | PC literatura, média a komunikace | Pedagogika | Populárně-naučná literatura | Předškolní pedagogika | Psychologie | Regionální literatura | Rozvoj osobnosti, rodina, výchova a vztahy | Sociologie a sociální práce | Speciální pedagogika | Sport, zdraví a výživa | Tvořivost, hobby, řemesla | Věda a technická literatura |

Robinson Jeffers a John Steinbeck, Vzdálení i blízcí

Název:Robinson Jeffers a John Steinbeck, Vzdálení i blízcí
Autor:Kopecký Petr
Nakladatel:Filozofická fakulta OU
Rok vydání:2012
Číslo spisu:251
Vazba:vázaná
Původní cena:269,- Kč
ISBN:978-80-7464-035-3
Anotace:Robinson Jeffers a John Steinbeck představují kdysi zvučná jména české překladové literatury, z nichž k dnešku doléhají jen ozvuky. Před půl stoletím se tito kalifornští autoři těšili nebývalé přízni české čtenářské i kritické obce. Přesto se v Československu, potažmo v České republice, nedostalo jejich tvorbě hlubší reflexe. Většina z kritických textů navíc vznikla před rokem 1989, a proto zahrnují i nutnou ideologickou úlitbu cenzorům. Nemohou tedy zcela otevřeně pojednávat o všech aspektech příslušných děl.
Tato kniha představuje první ucelenou tematickou studii díla Robinsona Jefferse a Johna Steinbecka napsanou v českém jazyce. Přináší především hodnocení literárních textů obou autorů z hlediska ekologické literární kritiky (tzv. ekokritiky), literárně-kritického směru, který má zejména v anglosaském akademickém světě mnoho příznivců. V českém prostředí se však doposud neetabloval a neexistuje zde ani žádná systematická studie uplatňující ekokritický pohled na literaturu. V závěrečném oddílu knihy je pak pozornost věnována ideologické dimenzi recepce díla obou autorů v komunistickém Československu.

Robinson Jeffers and John Steinbeck rank among the most popular American writers whose work has been translated into Czech. However, since the Velvet Revolution of 1989, their reputation has been steadily decreasing. Half a century ago, these Californian authors were immensely popular with Czech readers as well as critics. Despite their success, no thorough critical study on their writings has been written in Czech. The existing texts date back to the communist era. Therefore, they contain concessions meant for the censor’s eye and cannot thus openly address certain aspects of the writers’ works.
This book is the first coherent thematic study examining the writings of Jeffers and Steinbeck that has been written in Czech. It probes their work primarily through the lens of ecological literary criticism (so called ecocriticism), a critical stream that is practiced by numerous theorists at British and American universities. However, it remains obscure at Czech academia. No systematic study using the ecocritical perspective on literature has been published in Czech. The final part of the book investigates the ideological dimension of the reception of the writers’ works in communist Czechoslovakia.
Typ:spis
Záznam vložen:21. 08. 2013