Úvodní stránka e-shopu   |   Publikace vydané na OU   |   Ostatní vydavatelé   |   Univerzitní předměty

Architektura a umění | Atlasy a průvodce | Audioknihy, CD | Beletrie, cestopisy, biografie | Cizí jazyky a cizojazyčná literatura | Časopisy a sborníky | Český jazyk a literatura | Dětská literatura | Dětská populárně-naučná literatura | Ekonomie, management, právo | Fauna, flóra, ekologie | Filozofie, náboženství, politologie | Historie a fakta | Hry a volný čas | Hudební a dramatická výchova | Jazykověda a literární věda | Lékařská literatura a ošetřovatelství | PC literatura, média a komunikace | Pedagogika | Populárně-naučná literatura | Předškolní pedagogika | Přírodní vědy | Psychologie | Regionální literatura | Rozvoj osobnosti, rodina, výchova a vztahy | Sociologie a sociální práce | Speciální pedagogika | Sport, zdraví a výživa | Tvořivost, hobby, řemesla | Věda a technická literatura |

Scientia prohibita G. Pica della Mirandola

Název:Scientia prohibita G. Pica della Mirandola
Autor:Herůfek Jan
Nakladatel:Filozofická fakulta OU
Rok vydání:2017
ISBN:978-80-7464-883-0
Anotace:Giovanni Pico della Mirandola (1463–1494), zvaný princeps concordiae, je nepochybně výraznou osobností italského quattrocenta a zcela naplňuje proklamované humanistického krédo návratu ke zkoumání antických pramenů. Svým entuziasmem a svou vědeckou činností mimořádně zapůsobil i na své současníky a následovníky (např. německý humanista Johannes Reuchlin, 1455–1522). Již od svého mládí pronikal do nepřístupných pramenů „božské“ vědy (filosofie a teologie), aby z ní ve svých dílech (Commento, Oratio, Apologia a Heptaplus) vystavěl mozaiku z dosud skryté moudrosti. Picův koncept vědění je často také pojímán za „synkretický“ a to pro jeho snahu harmonizovat (concordia) „veškerou“ filosofickou a náboženskou tradici. A právě tato kniha, rozvržená do tří kapitol, čtenáři postupně zprostředkovává uvedení do Picova myšlení, přičemž důraz je kladen zejména na jeho synkreticky pojatý koncept přírodní vědy (scientia naturalis), jejíž některé disciplíny (přirozená magie, pravá astrologie a pravá kabala v rámci konceptu prisca theologia) byly papežskou komisí odsouzeny v roce 1487.
Záznam vložen:05. 03. 2018
Poslední aktualizace:08. 12. 2021