Úvodní stránka e-shopu   |   Publikace vydané na OU   |   Ostatní vydavatelé   |   Univerzitní předměty

Architektura a umění | Atlasy a průvodce | Audioknihy, CD | Beletrie, cestopisy, biografie | Cizí jazyky a cizojazyčná literatura | Časopisy a sborníky | Český jazyk a literatura | Dětská literatura | Dětská populárně-naučná literatura | Ekonomie, management, právo | Fauna, flóra, ekologie | Filozofie, náboženství, politologie | Historie a fakta | Hry a volný čas | Hudební a dramatická výchova | Jazykověda a literární věda | Lékařská literatura a ošetřovatelství | PC literatura, média a komunikace | Pedagogika | Populárně-naučná literatura | Předškolní pedagogika | Přírodní vědy | Psychologie | Regionální literatura | Rozvoj osobnosti, rodina, výchova a vztahy | Sociologie a sociální práce | Speciální pedagogika | Sport, zdraví a výživa | Tvořivost, hobby, řemesla | Věda a technická literatura |

Selected FSP Aspects of a Narrative Text

Název:Selected FSP Aspects of a Narrative Text
Autor:Řezníčková Ivana
Nakladatel:Filozofická fakulta OU
Rok vydání:2013
Číslo spisu:292
Původní cena:150,- Kč
ISBN:978-80-7464-485-6
Anotace:Kniha představuje autorčin výzkum v oblasti funkční větné perspektivy. Práce je založena na komparativní analýze slovesa v českém narativním textu a v jeho anglickém překladu.
Teorie funkční větné perspektivy tradičně nahlížela na funkci slovesa jako typicky tranzitivní jednotky. Tato kniha se snaží poskytnout nový pohled na funkční analýzu slovesa, neboť se jím zabývá právě za hranicemi jeho nejčastější dynamicko-sémantické funkce a soustředí se na podmínky, za jakých sloveso hraje roli tematické či rématické jednotky ve větě. Zároveň práce dokazuje, že nejen sémantická náplň slovesa, ale také sémantická náplň ostatních prvků v daném distribučním poli rozhoduje, jakou škálu dynamických sémantických funkcí distribuční pole odráží.
Vzhledem k tomu, že se práce zabývá narativním textem, nabízí také analýzu estetické funkce textu a představuje rozličné lingvistické prostředky, kterých autor může užívat k dosažení svého komunikačního cíle. S tím jsou spojeny i  závěry týkající se příznakovosti faktorů funkční větné perspektivy.

Abstract:

The book represents the author’s investigation into the matters of functional sentence perspective. It is based on a comparative study of the verb in a Czech fictional narrative and its English translation. For most of the last decades, the theory of functional sentence perspective (FSP) looked upon the function of verb as that of the transition. This book serves as an introduction to the new concepts of verb operation since it deals with the verb beyond this most frequent function. It concentrates on the conditions and rules under which it performs the FSP function of either the theme or the rheme. At the same time it demonstrates that not only the semantic capacity of the verb but also the semantic capacity of the other elements within a particular distributional field form a decisive factor in a particular semantic scale implementation.
For it is a study of a narrative text, this work further deals with the aesthetic function of the text and observes various linguistic means which an author exploits to pursue his communicative purpose. It further offers suggestions on the marked operation of the FSP factors.
Typ:spis
Záznam vložen:05. 02. 2014