Úvodní stránka e-shopu   |   Publikace vydané na OU   |   Ostatní vydavatelé   |   Univerzitní předměty

Architektura a umění | Atlasy a průvodce | Audioknihy, CD | Beletrie, cestopisy, biografie | Cizí jazyky a cizojazyčná literatura | Časopisy a sborníky | Český jazyk a literatura | Dětská literatura | Dětská populárně-naučná literatura | Ekonomie, management, právo | Fauna, flóra, ekologie | Filozofie, náboženství, politologie | Historie a fakta | Hry a volný čas | Hudební a dramatická výchova | Jazykověda a literární věda | Lékařská literatura a ošetřovatelství | PC literatura, média a komunikace | Pedagogika | Populárně-naučná literatura | Předškolní pedagogika | Přírodní vědy | Psychologie | Regionální literatura | Rozvoj osobnosti, rodina, výchova a vztahy | Sociologie a sociální práce | Speciální pedagogika | Sport, zdraví a výživa | Tvořivost, hobby, řemesla | Věda a technická literatura |

Sermo de passione Domini / Řeč o utrpení Páně

Název:Sermo de passione Domini / Řeč o utrpení Páně
Autor:Flavius Mithridates
Nakladatel:Filozofická fakulta OU
Rok vydání:2015
Původní cena:150,- Kč
ISBN:978-80-7464-706-2
Anotace:Flavius Mithridates alias Guglielmo Raimundo Moncada (Samuel ben Nissim Abu’l Faradi of Agrigento 1450–1490?), původně židovský sicilský učenec (posléze konvertita ke křesťanství) byl zcela jiště vynikajícím překladatelem a také učitelem hebrejštiny, aramejštiny a arabštiny. Nutno říci, že si svých překladatelských schopností u křesťanských zaměstnavatelů (papež Sixtus IV. a G. Pico della Mirandola) mimořádně cenil. Zároveň je však třeba zdůraznit, že touto svou činností ovlivnil pojetí křesťanské kabaly v 15. i v 16. století.
21. dubna roku 1481 přijal Mithridates nabídku, aby před papežem Sixtem a sborem kardinálů pronesl Řeč o utrpení Páně (Sermo de passione domini). Přičemž jejím záměrem bylo upozornit církevní představitele na možnost obhájit jedinečnost křesťanství i s využitím židovské mystiky. Samotné dílo se dočkalo kritické edice až v roce 1963 zásluhou Chai¬ma Wirszubského. Ovšem doposud nebylo přeloženo do žádného světového jazyka. Vychází poprvé v ucelené podobě v jazyce českém a to v knize, doprovázené komentářem, který se soutřeďuje především na historický kontext Řeči (Sermo). Kniha je doplněna o úvodní studii, seznamující s Mithridatovým myšlením, zejména pak s jeho konceptem křesťanské kabaly.

Abstract:

Flavius Mithridates alias Guglielmo Raimundo Moncada (Samuel ben Nissim Abu’l Faradi of Agrigento 1450–1490?), a Sicilian Jewish convert, was certainly a learned man, an excellent translator and a teacher of Hebrew, Aramaic and Arabic languages, who knew the value of his own services for Christian colleagues (Pope Sixtus IV and G. Pico della Mirandola). We can underline the fact that his translation activities not only influenced the beginning of the concept of Christian Kabbalah, but the impact of this project is also apparent in the 16th century.
On 20th April 1481 Mithridates accepted an offer to preach a sermon on the Passion (Sermo de passione Domini) before Pope Sixtus IV and Cardinals, on Good Friday. Its purpose was to draw the attention of clergy to the uniqueness of Christian religion proceeding from ancient Jewish Mysticism. The Latin original of the sermon was later published in a critical edition by Ch. Wirzsubski in 1963, and has not been translated into other langauges yet. Therefore this book brings the first Czech translation, accompanied with the commentary, focusing mainly on the historical context of Sermo. The book starts with a study providing an introduction to Mithridates‘ thinking, especially to the concept of Kabbalah.
Záznam vložen:14. 04. 2015
Poslední aktualizace:03. 12. 2021