Sociologické výzvy ve středoevropském kontextu

Název:Sociologické výzvy ve středoevropském kontextu
Autor:Horáková /ed./
Nakladatel:Filozofická fakulta OU
Rok vydání:2018
ISBN:978-80-7599-042-6
Anotace:Koncept „střední Evropy“ je chápán v  disciplínách příbuzných sociologii jako geopolitický, historický, kulturní či ekonomický konstrukt označující makroregion, jehož hranice nejsou pevně dané a navíc závislé na aktuální perspektivě. Pro tento region je charakteristické, že jeho vývoj byl, jak píše politolog Vít Hloušek, „do jisté míry ovlivněn stejnými procesy, jako vývoj v západní Evropě“, ale přesto v mnoha ohledech ve srovnání se západní Evropou zpomalen (ekonomicky, vyspělostí demokracie). Sociologie tak může v kulturním a sociálním prostoru střední Evropy narážet na jiné sociální fakty (Durkheim) nebo na jiné podoby žitého světa („Lebenswelt“, Schütz/Luckmann) než v západní Evropě. Je proto relevantní otázkou, zda a do jaké míry lze aplikovat západní modely či teorie na společnosti nacházející se ve střední Evropě nebo je výhodnější hledat nové badatelské koncepty a modely, které výstižněji popisují vývoj a stav společností ve střední Evropě. Předložený sborník se pokusí dát odpovědí na tyto otázky a zabývá se specifickým vývojem Střední Evropy.
Typ:sborník
Záznam vložen:11. 03. 2019
Poslední aktualizace:20. 03. 2019
Fotografie: Sociologické výzvy ve středoevropském kontextu