Atlasy a průvodce | Cizí jazyky a cizojazyčná literatura | Časopisy a sborníky | Český jazyk a literatura | Dětská literatura | Ekonomie, management, právo a počítačová literatura | Filozofie, náboženství, politologie | Historie | Hry a volný čas | Hudební a dramatická výchova | Jazykověda a literární věda | Lékařská literatura a ošetřovatelství | Matematika a přírodní vědy | Ostatní | Pedagogika | Předškolní pedagogika | Psychologie | Sociologie a sociální práce | Speciální pedagogika | Sport, zdraví a výživa | Umění, architektura, tvořivost |

Sto let českých Vánoc

Název:Sto let českých Vánoc
Autor:Kourová , Koura
Nakladatel:Academia
Rok vydání:2018
Vydání:2.upravené
Vazba:vázaná
ISBN:978-80-200-2893-8
Anotace:V knize Sto let českých Vánoc se čtenáři dozvědí, jak se u nás proměňovaly oslavy nejkrásnějších svátků celého roku od doby první republiky, v období nacistické okupace, v padesátých letech, ve „zlatých šedesátých“, v éře normalizace, v porevolučních devadesátých letech až po první dvě desetiletí nového milénia. Jak Vánoce prožívali řadoví občané, někteří českoslovenští prezidenti, vojáci zahraniční armády, dělníci nuceně nasazení v Říši nebo političtí vězni nacismu a komunismu? Někteří pamětníci paradoxně označují právě Vánoce v koncentračních táborech, ve frontových zákopech či v komunistických uranových lágrech za nejhezčí, jaké kdy v životě prožili. Snaha o oslavu vánočních svátků v tomto nelidském prostředí je zajímavým svědectvím o zachování lidské důstojnosti i v nejextrémnějších podmínkách. Při práci na knize, kterou lze též vnímat jako příspěvek k dosud ne zcela zdokumentovaným dějinám každodennosti, autoři prostudovali velké množství dobových pramenů a oslovili desítky pamětníků nejrůznějšího věku a profesí. Z jejích stránek tak promlouvají nejen archivní dokumenty, ale také rodinné fotografie, dobové inzeráty a reklamy, vánoční ozdoby, karikatury z legálního i ilegálního tisku, propagandistické plakáty, vánoční přání, fejetony nebo básně a v neposlední řadě také dosud nepublikované autentické vzpomínky. Kniha Sto let českých Vánoc. Nejkrásnější svátky v roce na pozadí „velkých“ dějin je upraveným a rozšířeným vydáním knihy České Vánoce od vzniku republiky do sametové revoluce (2010).
Záznam vložen:05. 12. 2018
Poslední aktualizace:18. 01. 2019